Protipandemická opatření snížila ve Velké Británii produkci skleníkových plynů

Celosvětová pandemie koronaviru tvrdě dopadla na takřka všechny oblasti lidského života. Na rozdíl od ekonomiky, sportu nebo třeba cestovního ruchu jsou nepříjemná opatření dobrou zprávou pro životní prostředí

06.08.2020 - Martin Reichman



Britští analytici zveřejnili zprávu, z níž vyplývá, že protipandemická opatření z března až července významně snížila produkci emisí oxidu uhličitého o 30 milionů tun. Pro srovnání – celková roční produkce Velké Británie v loňském roce byla 350 milionů tun. Jde tak o téměř 10% snížení emisí, navíc v rekordně krátkém čase.

Zpráva vypočítává, že emise uhlíku klesly v pěti klíčových oblastech: veřejné, silniční a letecké dopravě, spotřebě energií a celkovém znečištění v Londýně. Za poslední tři měsíce poklesl objem veřejné dopravy ve Velké Británii na pouhých 11,7 % běžné úrovně, což vedlo ke snížení emisí uhlíku o 1,89 milionu tun. Objem silniční dopravy se za stejné období snížil zhruba na polovinu běžné úrovně, což vedlo ke snížení emisí uhlíku o 15,2 milionu tun. Dramatický dopad měla protipandemická opatření na leteckou dopravu – během tří měsíců bylo zrušeno téměř 300 tisíc letů což ušetřilo 6,9 milionu tun uhlíkových emisí.

TIP: Turisté zmizeli a lvi si vzali Krugerův národní park zpět

Uzavření některých podniků a práce z domova sice vedlo ke zvýšení objemu domácnostmi spotřebované energie o 30 %, celková spotřeba se ale v důsledku omezení ekonomiky snížila o 15 %. Celková úspora uhlíkových emisí v této oblasti je tak podle britské zprávy 6,4 milionu metrických tun. Kromě emisí CO2 došlo v centrálních částech Londýna i k významnému snížení emisí oxidu dusičitého (NO2), jehož hlavním producentem je ve městech silniční doprava.


Další články v sekci