Jen pro nejlepší z dobrých: Nástup do Baťových závodů nebyl jen tak!

Do firmy, kde se i v zaměstnanecké otázce razilo heslo „jen nejlepší z dobrých“, rozhodně nebylo snadné se dostat




Baťův koncern, jeho architektura a důmyslný systém řízení zůstává dodnes středem zájmu odborníků. Následující příběh se místo toho pokusí nastínit jak vypadal běžný pracovní pohovor před nástupem do firmy.

Náš bezejmenný hrdina se právě ukládá do postele podnikové noclehárny. Kolik myšlenek, obrazů a snů se mu právě honí hlavou! Po mnoha měsících bez stabilního příjmu mu opět svitla naděje na nové zaměstnání.

Na pohovoru

V myšlenkách se musel stále vracet k dnešnímu přijímacímu pohovoru. Příliš nerozuměl důvodům, proč se ho „osobář“ ptal i na zaměstnání jeho sourozenců a rodičů, na jejich majetkové poměry a byl-li některý z nich zaměstnán u Bati. Netušil, že i toto jsou kritéria, podle nichž se vyhodnocuje perspektivnost zaměstnance pro podnik. Pak jej poslali na podivný test.

Říkali tomu psychotechnická zkouška. Jeden ze zkušenějších uchazečů mu vysvětlil, že se tím vedle všeobecné inteligence testuje schopnost vykonávání stejnorodé práce, přizpůsobivost k měnícím se úkonům, prostorová představivost, manuální zručnost a hbitost prstů. Výsledek by měl poukázat na mimořádné schopnosti uchazeče, změřit jeho nedostatky a naznačit, kam by ho měl případně osobní referent zařadit.

Bez svolení „osobáře“ si ostatně sám vybrat pozici nemůže. Jemu však test připadal jako dětská hra plná geometrických obrazců, slovních hříček a číselných příkladů, nehodná dospělého chlapa.

Uspěl! Vyplnili s ním osobní kartotéku, přičemž se ho opět ptali na nejrůznější detaily z jeho života jako na předchozí zaměstnání, na školy, které vychodil, na majetek, který vlastní. A zase došlo na otázky o rodičích i sourozencích. Polí má otec šest měřic, ale jakou cenu má to jejich doškami pokryté skrovné stavení, o tom doma nikdy nehovořili. „Osobář“ to nakonec odhadl na 15 tisíc, aby byly záznamy kompletní.

Pod drobnohledem lékařů

Pak jej poslali k zevrubné lékařské prohlídce. Podobnou zažil jen jednou, při vojenském odvodu. Ale ani tam mu dentista neprohlížel chrup.

Z kontroly vyšel se závěrečným Béčkem. Jak jej lékař informoval, je to poslední kategorie, při které může být ještě přijat. Symbolem „AA“ se označuje bezvadný zdravotní stav, ale toho stupně dociluje jen málokdo. Symbolem „A“ se pak charakterizuje zdravotní stav dobrý. „C“ a „D“ jsou naopak kategorie pro lidi se střední až vážnou zdravotní poruchou, při které je již prakticky nemožné dosáhnout přijetí. Jeho Béčkem se označuje zdravotní stav za dobrý s nějakou drobnou zdravotní vadou. Bude muset chodit na pravidelné šestiměsíční kontroly.

Nejvíce ho při kontrole zradil chrup. Na osobní kartě musel vlastnoručně podepsat, že si jej do dvou měsíců od přijetí nechá spravit, jinak bude propuštěn. Bude ho to sice stát větší finanční hotovost, ale to již bude vydělávat. A když tak si vypůjčí v rodině.

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti 14/2012

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci