Pozor, blíží se nepřítel! Octomilky se učí „cizí jazyky“

Octomilky se dokážou vzájemně varovat před nebezpečím parazitických vosiček. Jak ukazuje výzkum vedený Balintem Z. Kacsohem z Geiselovy školy v Dartmouthu, varování si umí předat i různé druhy octomilek.

18.09.2020 - Zuzana Teličková



Parazitické vosičky (rod Leptopilina) kladou vajíčka do larev octomilek (rod Drosophila). Jak larvy vosiček rostou, živí se tělem svých hostitelů. Dřívější výzkumy ukázaly, že až 80 % vajíček octomilek je těmito parazity napadeno. Identifikovat úhlavního nepřítele a vyhnout se mu, je pro octomilky zásadním úkolem pro přežití dalších generací.

Jakmile octomilka spatří vosičku, přestává klást vajíčka. Rovněž z předchozích studií je známo, že samičky octomilek používají specifické signály sestávající z pachu a pohybů křídel, aby se před přítomností vosiček vzájemně varovaly. 

TIP: Po magnetických stezkách: Zvířata, která se chovají jako živé kompasy

V nové studii se výzkumníci zaměřili na zodpovězení otázky, zda si informaci o nebezpečí dokážou předat i různé druhy octomilek. Zjistili, že různé druhy spolu nedokázaly komunikovat tak efektivně jako octomilky stejného druhu, ale „domluva“ mezi nimi se zlepšila, když druhy žily blízko sebe. To jim umožnilo osvojit si různé „dialekty“ složené z odlišných pohybů křídel a pachů. Budoucí výzkumy se zřejmě zaměří na zkoumání dalších signálů octomilek a budou se snažit odhalit, co ještě si mezi sebou octomilky „povídají“.


Další články v sekci