Drama v Kongu: V národním parku Virunga zabil anthrax desítky hrochů

V řece u Národního parku Virunga byla nalezena těla desítek hrochů, jejichž úhyn zapříčinila bakteriální nákaza antraxem.

13.04.2025 - Stanislav Mihulka


Před pár dny se zaměstnancům Národního parku Virunga na východě Konžské demokratické republiky naskytl velmi smutný pohled – v řece jižně od Edwardova jezera, které tvoří přírodní hranici mezi Kongem a Ugandou, byla objevena těla asi 50 mrtvých hrochů.

Ukázalo se, že příčinou jejich smrti byla sněť slezinná, čili anthrax, vražedná infekce tyčinkovité bakterie Bacillus anthracis, která je schopná vytvářet endospory. Díky tomu dokáže anthrax přetrvávat dlouhou dobu v půdě, kde představuje dlouhodobou hrozbu. Jde o infekci přenosnou na člověka s poměrně vysokým rizikem úmrtí.

Slabost pro mršiny

Přestože podobné scény působí velmi tragickým dojmem, nejsou bohužel v Africe ničím neznámým. Hroši se sice těší pověsti přísných vegetariánů, ve skutečnosti nepohrdnou masem z mršin a necouvnou ani před kanibalismem. Toto zpestření jídelníčku z nich dělá roznašeče smrtelně nebezpečných chorob, včetně anthraxu.

Mezi savci je antrax jednou z nejrozšířenějších bakteriálních infekcí. Bacillus anthracis je doma v nejrůznějších prostředích. Vyskytuje se od nížin na úrovni moře až po hory s nadmořskou výškou kolem 4 000 metrů, od subarktických lesů, jako je sibiřská tajga, až po pouště či deštné tropické lesy. 

Snětí slezinnou se mohou nakazit všechny druhy savců včetně člověka a také některé druhy ptáků. Ze savců jsou k ní nejnáchylnější velcí býložravci a především přežvýkavci. Z afrických kopytníků nakažených antraxem může uhynout až 90 %. Dříve tato choroba představovala obrovský problém pro medicínu a zemědělství. Dnes se ve volné přírodě vyskytuje jen v několika oblastech, včetně této části Afriky.

Národní park Virunga byl založen v roce 1925 a jde o jedno z nejstarších chráněných území v Africe. Na rozloze přes 8 tisíc kilometrů čtverečních se zde ve velmi pestrém prostředí nachází mnoho cenných druhů rostlin i živočichů, včetně například goril východních. Nešťastnou souhrou okolností je tato část světa v posledních desetiletích velmi neklidná a krvavé konflikty se podepsaly i na přírodě parku Virunga.


Další články v sekci