Papyrus starý 1 900 let odhaluje starověký kriminální případ z římské provincie Judea

Analýzy papyru z Judské pouště odhalují napínavý soudní případ, v němž dva notoričtí kriminálníci čelili obžalobě z padělání a daňových úniků.

01.02.2025 - Stanislav Mihulka



V padesátých letech byl v jedné z jeskyní vádí Nachal Chever v Judské poušti objeven pozoruhodný papyrus. Odborníci ho nejprve považovali za nabatejský a dlouhou dobu o něj neprojevovali valný zájem. Pak ho v roce 2014 pro vědu znovuobjevila Hannah Cottonová Paltielová z Hebrejské univerzity.

Artefaktu se přezdívá Papyrus Cottonové a s více než 133 řádky textu je tento dokument, jehož stáří je asi 1 900 let nejdelší řeckým textem, který byl kdy nalezen v oblasti Judské pouště. Cottonová Paltielová s týmem spolupracovníků tento dokument nedávno detailně analyzovala a výsledky své práce zveřejnila v odborném časopisu Tyche.

Soudní případ z Judey

Badatelé zjistili, že Papyrus Cottonové obsahuje poznámky žalobců pro proces vedený římskými úředníky těsně před povstáním Bar Kochby (druhé židovské války) v roce 132 našeho letopočtu, včetně rychle sepsaného přepisu samotného soudního slyšení. Text papyru je zapsaný svižným jazykem. Jeden žalobce v textu radí druhému ohledně síly různých důkazů a strategicky předvídá možné námitky.

Podle vědců je tento papyrus výjimečný tím, že nám poskytuje bezprostřední vhled do přípravy a průběhu soudního procesu v provincii Judea, tedy na jihovýchodě Římské říše, které v době vzniku papyru vládl císař Hadrián. Jde o nejlépe zdokumentovaný soudní případ z Judey, tedy kromě soudu Ježíše Krista.

Papyrus Cottonové podrobně popisuje případ týkající se padělání, daňových úniků a podvodného prodeje a propouštění otroků v římských provinciích Judea a Arabia, což zhruba odpovídá modernímu Izraeli a Jordánsku. V případu jsou dva obžalovaní. Gadalias, syn notáře a zřejmě římský občan, měl rozsáhlou kriminální minulost zahrnující násilí, vydírání, padělání a podněcování ke vzpouře. Jeho společník Saulos zorganizoval fiktivní prodej a propuštění otroků, aniž by platil požadované římské daně. Jak soud dopadl, není známo. Je ale možné, že ho přerušila druhá židovská válka z let 132–135 našeho letopočtu.


Další články v sekci