Archeologové objevili tisíce psaných poznámek z časů starověkého Egypta
Při vykopávkách ve starověkém Athribisu bylo nalezeno více než 18 tisíc tzv. ostrak – hliněných střepů popsaných inkoustem
Ve starověkém Egyptě se nalézala dvě významná města jménem Athribis. Jedno z nich prosperovalo již v období Staré říše, tedy ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Jeho pozůstatky leží asi 40 kilometrů severně od Káhiry, v jižní části delty Nilu. Druhý Athribis je mladší a rozkládá se rovněž na břehu Nilu, ale ve středním Egyptě.
Právě ve druhém Athribisu, tedy ve středním Egyptě, archeologové nedávno objevili velký poklad z období vlády Ptolemaiovců. O poklad jde spíše v přeneseném slova smyslu – předmětem nálezu tentokrát nejsou mince, šperky ani drahé kameny, nýbrž o hromada popsaných hliněných střepů. Jde o největší sbírku ostrak, jaká byla v Egyptě objevena od začátku 20. století.
Keramické poznámky
Ostrakon představuje antickou verzi dnešních lístků z poznámkových bloků. Byly to kousky rozbitých nádob a jiné keramiky, které se tehdy používaly k psaní poznámek, seznamů na nákupy nebo při výuce. Šlo o oblíbený a široce používaný způsob psaní poznámek, dobře se na ně psalo a přitom byly mnohem levnější a dostupnější než egyptský papyrus.
Německý egyptology Christian Leitz z Univerzity v Tübingenu a jeho kolegové v Athribisu objevili více než 18 tisíc těchto „hliněných poznámkových lístků“. Velká část z nich přitom pochází z místa, kde ve starověku zřejmě stála škola. Většina ostrak je popsaná démotickým písmem, které se oficiálně používalo během vlády Ptolemaia XII. v 1. století př. n. l.
TIP: Nově objevený „bilboard“ ze starého Egypta může přepsat historii hieroglyfů
Více než stovka nalezených ostrak je popsaná mnohokrát opakovanými znaky. Podle všeho to jsou školní nebo domácí sešity malých Egypťanů. Texty ostrak jsou na první pohled banální. Ve skutečnosti ale jde o nesmírně cenný zdroj informací o všedním životě obyčejných Egypťanů, kteří nebyli faraony nebo významnými hodnostáři.