Paleontologové objevili na Špicberkách fosilii nejstaršího známého ichtyosaura
Paleontologové objevili 11 obratlů z ocasu třímetrového ichtyosaura, který žil zhruba dva miliony let po masovém vymírání na konci permu
Ichtyosauři kralovali druhohorním oceánům, až do druhé poloviny období křídy. Byli jedni z prvních obratlovců, kteří se dokázali vrátit ze souše zpátky do moře a přizpůsobit se životu v něm.
Paleontologové měli doposud za to, že se předkové ichtyosaurů odvážili vstoupit zpátky do moře po devastujícím masovém vymírání na konci permu, které se odehrálo přibližně před 252 miliony let. Během tohoto vymírání zmizela naprostá většina všech druhů tehdejší přírody a vážně poničené byly i mořské ekosystémy. Tím by vznikla příležitost pro rozvoj nových skupin mořských živočichů, jako byli právě ichtyosauři. Nový nález ze Špicberků ale tyto představy staví na hlavu.
Ichtyosaurus ze Špicberků
V roce 2014 se expedici z norské Univerzity v Oslu podařilo shromáždit velký počet konkrecí s fosiliemi, které pocházejí z údolí Flowerdalen na západní straně největšího špicberského ostrova. Benjamin Kear ze švédské Uppsalské univerzity a jeho kolegové ve zmíněných konkrecích narazili na řadu fosilií, včetně 11 obratlů z ocasu asi třímetrového ichtyosaura. Badatelé popsali fosilii, která doposud nese označení PMO 245.975, ve studii publikované ve vědeckém časopisu Current Biology.
Důležité v tomto případě je, že fosilie pochází z nejranějšího triasu, z doby zhruba dva miliony let po masovém vymírání na konci permu. Jde o nejstarší známou fosilii celé skupiny ichtyosarů. Vědci obratle ichtyosaura detailně analyzovali a zjistili, že jejich mikrostruktura věrně odpovídá pozdějším ichtyosaurům, kteří byli přizpůsobeni k životu na volném oceánu.
TIP: Paleontologové objevili zkamenělého ichtyosaura i s jeho kořistí v žaludku
Tím ovšem vznikl problém. Paleontologové mají rámcovou představu, jak dlouho mohla trvat evoluce od suchozemských zvířat k velkým „oceánickým“ ichtyosaurům. Je velice nepravděpodobné, že by to bylo možné stihnout za pouhé dva miliony let. Z toho plyne, že ichtyosauři nevznikli až po permské katastrofě, ale podstatně dřív. Jsou to tedy přeživší masového vymírání.