Norský cubesat HYPSO-2 monitoruje nebezpečné řasy v oceánu

Cubesat HYPSO-2 Norské univerzity vědy a technologie pořizuje z nízké oběžné dráhy hyperspektrální snímky mořských vod.

08.01.2025 - Stanislav Mihulka



Malý cubesat HYPSO-2, který vyrobila litevská společnost NanoAvionics pro Norskou univerzitu vědy a technologie (NTNU), má speciální poslání. Jeho úkolem je monitorovat nebezpečné řasy, které mohou v případě rychlého namnožení způsobit značné škody, především pokud jde o masové úhyny ryb. Jak uvádí Bjørn Egil Asbjørnslett z NTNU, vypuštění tohoto cubesatu v srpnu loňského roku přineslo asi desetinásobné zvýšení kapacity pro sledování kvality vod, nárostů řas a dalších významných fenoménů v oceánu.

Hyperspektrální pozorování oceánu

Nový cubesat nabízí ostřejší snímky než v případě jeho předchůdce HYPSO-1. Pro odborníky to znamená více cenných dat. Podle Asbjørnsletta má použití satelitů k podobným měřením a pozorováním oceánu nemalou výhodu v tom, že není nutné vysílat výzkumná plavidla a podobné lodě, které obvykle vypouštějí spoustu emisí.

Jedna z kamer na palubě HYPSO-2 je hyperspektrální. Ve viditelném světle detekuje celkem 120 barev. Oproti tomu běžná kamera, stejně jako lidské oko, zaznamenává pouze směs červené, zelené a modré. Díky tomu může HYPSO-2 pořizovat velmi detailní snímky. Jeden takový snímek z paluby cubesatu může obsáhnout území o rozloze až 25 tisíc kilometrů čtverečních.

Podle operátorů mise cubesat HYPSO-2 pořídil během testovací fáze skvělý hyperspektrální snímek i další snímky. Testy skončily začátkem loňského listopadu. Poté experti NTNU převzali řízení mise a cubesat se pustil do intenzivního pozorování oceánu ze své nízké oběžné dráhy, kde by měl pracovat příštích 5 let.


Další články v sekci