Archeologové objevili v Londýně dva tisíce let starou římskou baziliku

Britští archeologové objevili části nejstarší baziliky Londinia, kterou Římané vybudovali v letech 70 až 80 našeho letopočtu. 

19.02.2025 - Stanislav Mihulka



V dnešní době známe baziliky především jako románské kostely. Původně ale šlo o antické úřední stavby, ve starověkém Římě tržnice nebo soudní síně budované na hlavním náměstí (fóru) daného města. Právě takovou baziliku nedávno objevili archeologové v Londýně. Jde o nejstarší baziliku římského Londinia.

Bazilika, kterou archeologové objevili v říjnu 2023, byla vybudovaná zhruba v letech 70 až 80 našeho letopočtu, jako součást nejstaršího fóra Londinia. Původní komplex byl velký asi jako dnešní fotbalové hřiště. Kolem roku 120 ale bylo fórum zbouráno a vzniklo nové fórum, které bylo asi pětkrát větší než to původní. Ve své době šlo o největší stavbu svého druhu severně od Alp.

Budova prvního náměstí v Londýně

Z původní baziliky se zachovaly základy a zdi. „Jde o jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů v Londýně za poslední roky,“ popisuje Sophie Jacksonová z londýnského archeologického muzea MOLA (Museum of London Archaeology). „Míra zachovalosti této dva tisíce let staré baziliky dalece překročila naše očekávání.

Možná podoba londýnské baziliky a fóra po roce 120 n. l. (ilustrace: MOLA, CC BY 4.0)

Archeologové zjistili, že první londýnská bazilika byla postavena ze směsi keramických dlaždic, pazourku a kamene. Na některých místech se zachovala zeď až 10 metrů dlouhá. Podle vědců mohla být součástí struktury velké jako dvoupatrový či třípatrový dům.

V roce 2030 by měla být tato bazilika otevřena pro veřejnost. Stane se součástí výstavy, která vznikne díky spolupráci společnosti Hertshten Properties, která je vlastníkem dotyčného pozemku a londýnského muzea MOLA. 


Další články v sekci