Nejmagičtější období roku: Jaké jsou nejznámější vánoční symboly?
Nazdobený stromeček? Smažený kapr s bramborovým salátem? Nebo spíš adventní věnec a čekání na zlaté prasátko? Jaké jsou nejznámější vánoční symboly?

Adventní věnec
Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který dnes nechybí snad v žádné domácnosti, vznikl v Německu. V roce 1839 farář J. H. Wichern chtěl, aby místní sirotci také zažili radost z Vánoc. Daroval jim proto dřevěný vyřezávaný kruhový svícen, na kterém se zapalovala každý den jedna svíčka. Německé domácnosti začaly pana duchovního napodobovat a na rodinných stolech se objevovaly věnce se čtyřmi svíčkami, pro každou adventní neděli jedna. Zdobily se stuhami, ořechy, skleněnými koulemi a postavami andělíčků. Živé věnce symbolizují věčný život, kruhový tvar vyjadřuje jednotu lidí a Boha, svíčky pak Kristovo světlo, které plamenem lásky ozařuje každého.

Vánoční stůl
I štědrovečerní hodování podléhá množství rituálů, které mají domácnosti zajistit zdraví, štěstí a bohatství: nohy stolu se obtáčí řetězem, který má v novém roce udržet rodinnou pospolitost. Každý hodovník pod talířem najde rybí šupinu či drobný peníz, což zajistí dostatek financí. U stolu samozřejmě nesmí sedět lichý počet stolovníků, to by domu přineslo neštěstí! Po skončení večeře se nevyklepává ubrus. Zbytky na něm zůstávají pro dušičky, které se v tuto noc vrací do svých domovů. O jídlo ze štědrovečerního stolu se lidé v minulosti dělili s domácími zvířaty, část hospodář hodil do ohniště, aby dům neohrozil požár, kosti a drobečky se zahrabaly ke kořenům stromů pro bohatou úrodu, do studny se vhodil ořech nebo jablko, aby na příští rok zajistily dobrou vodu.

Tajemný vánoční půst
Jakpak je to se zlatým prasátkem, které se zjeví každému, kdo vydrží až do východu první štědrovečerní hvězdy nejíst? Je to bez debaty jedna z nejzáhadnějších vánočních bytostí! Málokomu se podaří je vidět, ale většina z nás se o to rok co rok snaží. Tajemným prasátkem má být snad právě ona první hvězda. V minulosti se dětem zvířátko někdy skutečně ukázalo. Většinou je však pro ně vyřezali rodiče. Na kratičký okamžik je pak prosvítili na zeď. Někdy se také u kostela po zlatém laně spouštělo telátko, kohout nebo beránek. Proč ale zrovna vepřík? Prase v předkřesťanských dobách symbolizovalo slunce. A Vánoce připadají právě na dobu, kdy se noci začínají zkracovat a den opět přebírá svou vládu nad nocí.