Nejhorší roky historie? Tady jsou!
Při pohledu do minulosti najdeme události, které nenávratně otřásly dějinami lidstva
1348: Černá smrt
Zatímco v Evropě vládl už pár století středověk, přízvisko „temný“ měl teprve získat. Ze zákoutí Asie pronikla na starý kontinent nemoc, která během osmnácti měsíců zdecimovala třetinu tehdejší populace. A mělo být hůř. V budoucnu ještě „černá smrt“ několikrát udeřila.
1848: Jaro národů
Politiku „status quo“, kterou se evropské mocnosti snažily po napoleonských válkách stůj co stůj dodržet, ukončilo Jaro národů. Od Itálie přes Francii až po země habsburské monarchie došlo k probuzení národního vědomí, které zahájilo sérii revolucí, jež prosadily řadu novot na poli občanských svobod.
1887: Záplavy na Žluté řece
Každoroční záplavy na Žluté řece měly roku 1887 ukázat zcela novou tvář. Voda se rozlila a zaplavila území o 130 tisících kilometrů čtverečních. Přívalové vlny, které dosahovaly výšky několika desítek metrů, smetly stovky vesnic a připravily o život téměř milion lidí.
1914: Začátek Velké války
Přestože za sebou měla Evropa zkušenost z Třicetileté války, události, které odstartovaly v červnu roku 1914 atentátem na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este v Sarajevu, byly nejhorším vojenským konfliktem všech dob. Jednalo se o první průmyslově vedenou válku, která do bojů zapojila zbraně ničivé síly, od bojových letadel přes tanky až po chemické plyny.
1918: Epidemie španělské chřipky
Celosvětová pandemie odstartovala roku 1918 a sužovala starý i nový svět po celé dva roky. Její dopady byly děsivé. Nemoci padlo za oběť 50-100 milionů lidí, mezi nimi také osobnosti z řad umělců jako byli malíř Gustav Klimt či básník Guillaume Apollinaire.