Arcivévodu Františka Ferdinanda přiměla k léčbě až vidina koruny!
Pozice Františka Ferdinanda po mayerlingské tragédii velmi posílila, protože císař dalšího syna neměl a ani Rudolf nezanechal mužského potomka
Následníkem trůnu sice měl formálně být Karel Ludvík, otec Františka Ferdinanda, ten se však o politiku nezajímal a navíc již šlo o pána v letech. Všem proto bylo jasné, že za této situace jednou na trůn usedne právě František Ferdinand.
Následník trůnu
Několik let poté však i on málem zemřel, když se u něj začala projevovat vážná nemoc. Rychle se unavil, ztrácel chuť k jídlu a neustále trpěl zvýšenou teplotou. Zprvu tomu však nepřikládal význam a naopak se rozhodl provést originální podnik, jaký dosud žádný z arcivévodů neabsolvoval. Šlo o cestu kolem světa, pro kterou mu císař dal k dispozici zánovní křižník Kaiserin Elisabeth. Konala se od prosince 1892 do října následujícího roku a o jejím průběhu napsal František Ferdinand knihu, která vyšla v roce 1896. Po návratu se však princův zdravotní stav stále zhoršoval a lékaři diagnostikovali stejnou nemoc jako u arcivévodovy matky – tuberkulózu.
Následovaly léčebné pobyty, které však arcivévodu silně nudily, a tak je bojkotoval. Raději chodil po bazarech i nočních podnicích. Nakonec se však jeho stav natolik zhoršil, že zvážněl, ukáznil se a konečně nastalo očekávané zlepšení. Dokázal se vyléčit, a když v květnu 1896 dostal zprávu o nečekaném úmrtí svého otce, bylo mu jasné, že po smrti císaře je první v pořadí na trůn.