Může Jupiterova Velká rudá skvrna zcela zaniknout?
V průběhu desetiletí a staletí změnila Velká rudá skvrna několikrát svůj rozměr i tvar. Jak dlouho bude ještě existovat?
Velká rudá skvrna alias Great Red Spot či GRS patří mezi nejvýraznější meteorologické jevy ve Sluneční soustavě. Obrovská bouře na Jupiteru přetrvává již stovky let a během té doby prošla četnými změnami barvy, velikosti i tvaru. Jedná se o anticyklonu, kdy vzdušná masa obíhá oblast vysokého tlaku proti směru hodinových ručiček.
Svými rozměry přesahuje GRS až třikrát průměr Země, ale zároveň je značně proměnlivá. Přesný mechanismus vzniku bouře a okolnosti stojící za její nečekaně dlouhou existencí vědci zatím zcela nechápou, přesto zřejmě v budoucnu nic nebrání jejímu úplnému zániku. Danou alternativu podporuje chování skvrny v poslední dekádě, kdy se její intenzita i rozměr významně zmenšily, až odborníci začali spekulovat, že se již rozpadá.
Zanikání vzdušných vírů v atmosféře Jupitera je běžné: Menší bouře se obvykle formují v severním či jižním oblačném pásu, a jakmile je dál neživí rychlostní střih, tak zanikají nebo se spojují s jinými. Ostatně se zdá, že právě pohlcováním okolních bouří posiluje GRS svoji činnost. Předpověď jejího budoucího chování však zůstává velmi nejistá.