Slavná Velká rudá skvrna na Jupiteru je nejmenší v historii pozorování

Jupiterova Velká rudá skvrna, nejznámější bouře Sluneční soustavy, se podle nejnovějších pozorování za posledních 40 let zmenšila o polovinu

21.11.2023 - Stanislav Mihulka



Nejslavnější a nejdéle trvající bouře ve Sluneční soustavě, alespoň pokud víme, je Velká rudá skvrna na Jupiteru. Kontinuální pozorování této gigantické bouře máme od roku 1878, lidé ji ale s velkou pravděpodobností poprvé pozorovali již v roce 1665 (byť se mezi odborníky stále vedou diskuse, zda se v 17. století jednalo o stejnou skvrnu jako dnes).

Velká rudá skvrna se nachází 22° jižně od rovníku Jupitera. Víme, že tento útvar rotuje proti směru hodinových ručiček a jednou se otočí za zhruba šest pozemských, respektive čtrnáct Jupiterových dnů. Přímo v „rudém oku“ planety vanou vichry rychlostí mezi 430 až 640 kilometry za hodinu. Přesné okolnosti vzniku této bouře ale neznáme, stejně mechanismy, které ji pohánějí po tak dlouhou dobu.

Stále menší skvrna

Na konci 19. století astronomové odhadovali, že Velká rudá skvrna měří v průměru asi 41 tisíc kilometrů. Sondy mise Voyager v letech 1979 a 1980 při přiblížení k Jupiteru zaznamenaly velikost skvrny asi 23 tisíc kilometrů. Rozdíl mohl být způsoben chybou v měřeních, pozdější pozorování ale potvrdila, že se hurikán rychle zmenšuje a mění se jeho tvar z oválného na více kruhový.

Hubbleův dalekohled Velkou rudou skvrnu přeměřil v roce 2014 a dospěl k údaji méně než 16 500 kilometrů. Nedávná pozorování astrofotografa Damiana Peache ale naznačují, že Jupiterova ikonická skvrna má v současnosti průměr pouhých 12 500 kilometrů.

V řadě učebnic a populárních knih se lze dočíst, že by Velká rudá skvrna pojmula zhruba dvě zeměkoule. To ale odpovídá dřívější velikosti tohoto podivuhodného atmosférického útvaru. Průměr naší planety je přibližně 12 756 kilometrů, což znamená, že pokud platí zjištění Damiana Peache, dnes by se do Velké skvrny nevešla ani jediná Země.

Plyne z toho, že jsme svědky zániku ikonického jevu? Astronomové jsou většinou optimističtí a domnívají se, že Velká rudá skvrna tu s námi bude ještě dlouho. Nedávný výzkum z roku 2021 například ukázal, že vichry na okrajích hurikánu naopak zrychlují.

TIP: Americká sonda Juno pořídila nejlepší snímky Velké rudé skvrny na Jupiteru

Mohlo by to znamenat, že Velká rudá skvrna po letech odpočinku jen nabírá síly? Podle Philipa Marcuse, profesora z Kalifornské univerzity v Berkeley, je to možné a úvahy o blížícím se konci Velké rudé skvrny považuje za přinejmenším předčasné. Stejně tak se ale může stát, že se v příštích týdnech rozpadne. Tak už to ale ve světě vědy občas chodí… 


Další články v sekci