Muž v Texasu zavraždil matku během pokusu o exorcismus

Údajný „exorcismus“ skončil v texaském Fort Worth tragédií – třiadvacetiletý Američan při „očistném rituálu“ podle policie zavraždil svou matku. 

29.04.2025 - Martin Reichman


Ve Fort Worth v americkém Texasu došlo k tragickému incidentu, při němž mladý muž během údajného exorcismu zavraždil svou matku. Třiadvacetiletý Alexander Valdez byl obviněn z vraždy 58leté Teresity Saysonové poté, co policie objevila její tělo v jeho domě.

Policii upozornili anonymní svědci, kteří sledovali Valdezovy příspěvky na sociální síti Snapchat. Na zveřejněných videích měl být zachycen údajný „satanistický rituál“. Když policisté v pátek krátce po půlnoci dorazili na místo, otevřel jim Valdez pokrytý krví a s biblí v ruce. Podle policejní zprávy muž klidně uvedl, že prováděl exorcismus, a následně přiznal: „Zabil jsem svou mámu.“ Při prohlídce domu policisté nalezli tělo ženy a mrtvého psa. 

Po převezení na policejní stanici odmítl Valdez odpovídat na jakékoli otázky a požádal o advokáta. Vyšetřovatelé uvádějí, že Valdezovo jednání pravděpodobně souviselo s vážnými psychickými problémy. Tento případ tak podle odborníků odhaluje širší problém americké společnosti, kde nedostatečný přístup k duševní péči a omezené sociální služby přispívají k podobným tragédiím.

Posedlá země

K incidentu dochází v době rostoucí popularity exorcismů a víry v démonické posednutí v USA. Sociálně-ekonomický výzkumník Boris Gershman upozorňuje, že tyto fenomény často sílí v obdobích společenské nejistoty, vysoké úrovně úzkosti a pesimistického vnímání budoucnosti.

K šíření víry v démony a exorcismy přispívají také někteří kazatelé a influenceři na sociálních sítích, kteří svá „vyhánění démonů“ medializují prostřednictvím platforem jako TikTok a YouTube. Jedním z nejznámějších představitelů tohoto trendu je kazatel Greg Locke z Tennessee. Locke podle publicisty Sama Kestenbauma kombinuje veřejné exorcismy s šířením konspiračních teorií a dezinformací. Vybudoval si rozsáhlé mediální zázemí zahrnující filmové týmy, podcasty a nakladatelství, které mu zajišťuje značnou popularitu a finanční zisky.

Publicista v magazínu Harper's upozorňuje, že současná Amerika – poznamenaná hromadnými střelbami, konspiračními vlnami a technologickými obavami – vytváří prostředí, v němž mají podobné jevy živnou půdu. Případ Alexandra Valdeze tak představuje tragickou ukázku, jak kombinace psychických problémů a kulturní fascinace démonologií může vést k fatálním následkům.


Další články v sekci