Thajská policie nasadila humanoidního robopolicistu: Výsledky jsou zatím rozpačité
Thajská policie nasadila prvního humanoidního robota, který spíš než respekt, budí hlavně rozpaky.
Pokud vám připadá, že nasazení robota v policejní uniformě zní trochu jako začátek dystopického filmu, nejste sami. Královská thajská policie během festivalu Songkran vypustila do ulic „AI police cyborg 1.0“. Ano, takhle epicky svého robotického strážce zákona pojmenovali. Ačkoli, upřímně – spíše než o kyborga jde o poněkud nedomrlého androida na kolečkách.
Thajský policejní robot je vybaven 360° kamerami a technologií na rozpoznávání obličejů. Umí nahlásit přítomnost „nebezpečných osob“ nebo detekovat zbraně. Takže něco jako Robocop. Vlastně spíš jako Robocop z Wishe.
Robocop z Wishe
Zveřejněné fotografie a videa ukazují robota, jak stojí zcela nehybně na kovové plošině na kolečkách. Působí tak spíš jako stativ s kamerou a počítačem na kolech. Otázka tedy zní: proč dělat humanoidní figurínu, když by totéž zvládla kamera na trojnožce, nebo ještě lépe – roj dronů? Navíc, bez skupinky lidských strážců okolo by stačilo jedno šťouchnutí a super kyborg by šel velmi pravděpodobně k zemi.
Thajsko pochopitelně není první zemí, která experimentuje s nasazením robotických strážců zákona. V USA testují robo-policisty od firmy Knightscope již zhruba 10 let. Výsledky ale zatím nejsou úplně slavné – jeden robot v nákupním centru Stanford v Palo Alto například přejel batole, jiný zapadl do fontány ve Washingtonu nebo si nevěděl rady s příliš úzkým chodníkem. Pozitivní odezvy, týkající se snížení kriminality po nasazení robotických policistů ve vyloučených lokalitách, se pro změnu nepodařilo jednoznačně připsat robotům. Žádný velký „sukces“ nepřineslo ani nasazení policejních robotů (připomínajících BB-8 ze Star Wars) v Číně.
Technologie humanoidních robotů je i přes pokrok posledních let stále ještě v plenkách. Pořád se hlavně učí chodit, takže jejich nasazení vyžaduje hromadu lidského dohledu. Přesto všechno je ale jasné, že humanoidní roboti v bezpečnostních složkách budou hrát v budoucnosti čím dál větší roli. Jakmile se podaří překonat technické nedostatky a vyřešit zásadní otázky ochrany soukromí, můžeme očekávat, že robotičtí policisté budou nejen hlídat ulice, ale třeba i vyjednávat s pachatelem nebo pomáhat při záchranných operacích. Do té doby si ale na skutečné Robocopy budeme muset ještě chvíli počkat – a možná se mezitím spokojit s trochu neohrabanými androidy na kolečkách.