Mechanické děti: První humanoidní automaty vznikly už v 18. století

Pierre Jaquet-Droz nedal jen název značce luxusních švýcarských hodinek, jeho dílo bylo dalekosáhlejší. Ve své době proslul především jako tvůrce automatů, jejichž naprogramování jim umožňuje provádět různé úkony. Ty nejslavnější umějí psát, kreslit nebo hrát na varhany

07.04.2021 - Klára Stejskalová



Písař, kreslíř a hudebnice představují tři mechanické děti Pierra Jaquet-Droze. Humanoidní automaty, jež bychom dnes nazvali spíše roboty či androidy, vznikly v sedmdesátých letech 18. století. Svým živoucím dojmem vyvolaly patřičný rozruch a staly se atrakcí královských dvorů. Ostatně dodnes udivují, stejně jako další výtvory Jaquet-Drozovy dílny, brilantním provedením po technické i umělecké stránce.

Triumf zručnosti

Věhlasný hodinář a mechanik přišel na svět 28. července 1721 v La Chaux-de-Fonds ve švýcarském kantonu Neuchâtel. S hodinářstvím se dostal do kontaktu již v dětství, avšak v době studií inklinoval k církevní dráze. Tuto myšlenku ale nakonec zcela opustil a začal se naplno věnovat hodinářskému řemeslu, v němž mu učarovaly automatické mechanismy. 

Zásadní zlom v kariéře Jaquet-Droze znamenala návštěva španělského dvora Ferdinanda VI. v letech 1758–1759, kam přivezl i několik svých výtvorů. Mezi nimi vzbudily zvláštní pozornost hodiny s pastevcem hrajícím na flétnu a psem, který hlídal košík s jablky. Když se monarcha ovoce dotkl, pes začal štěkat. Hlas zvířete byl údajně natolik realistický, že rozštěkal i panovníkova psa.

Dvůr byl ohromen a všechna unikátní díla zakoupil za celkovou sumu 2 000 zlatých. Domů se tak Jaquet-Droz vrátil nejen finančně zajištěný, ale též jako uznávaný hodinář, načež se rozhodl rozšířit svoji činnost. Tehdy se k němu připojil Jean-Frédéric Leschot i syn Henri-Louis.

Od počátku sedmdesátých let soustředil malý tým nadaných hodinářů veškerou energii na automaty. Samohybné mechanismy jejich dílny byly stále sofistikovanější. Vedle hracích kapesních hodinek či zpívajících ptáků v kleci vynikly zejména tři panenky, jež jsou považovány za vrchol mistrovské tvorby. Svého veřejného představení se dočkaly roku 1774. Tyto mechanické zázraky dokonale napodobovaly lidskou činnost, a to včetně pohybu očí. Sklidily neobyčejný úspěch a další desetiletí cestovaly po kontinentu: ze Švýcarska putovaly do Paříže, kde je zhlédla Marie Antoinetta s Ludvíkem XVI., a následně pokračovaly k dalším královským dvorům.

Značka Jaquet-Droz získala celosvětové renomé. O její produkty stála nejen Evropa, ale i asijský trh. Tak se dostaly výrobky nadaného vynálezce také do Číny, Japonska či Indie. Úpadku podniku na počátku 19. století se již jeho zakladatel nedožil, zemřel 28. listopadu 1790 v Bienne (německy Biel). Vzkříšení se prestižní značka dočkala opět v roce 2000.

Slavné trio

A čím jsou tak výjimečné ony humanoidní automaty? Předně mají na rozdíl od ostatních sestrojených v té době mechanismus umístěný přímo v těle. V důsledku toho musel být menší a synchronizace jednotlivých součástek, které postavám umožňují pohyb, byla o to složitější. První ze slavného trojlístku vznikl písař, který je současně nejsložitějším z nich. Chlapec se skládá z více než 6 000 dílů, je schopen napsat až 40 znaků, přičemž namáčí brk do kalamáře, oklepává ho a dokonce zrakem sleduje jeho pohyb po papíře. Přeprogramováním je navíc možné obsah písařových textů měnit. 

Neméně úchvatnou podívanou nabízí kreslíř. Vzhledem připomíná písaře, ale technicky je jednodušší, skládá se z asi 2 000 dílů. Může vytvořit čtyři kresby: portrét Ludvíka XV., dvojportrét Marie Antoinetty s Ludvíkem XVI., psa nebo Amora v kočáře, který je tažen motýlem. Stejně jako písař, působí i kreslíř při práci nenuceným dojmem, občas zvedne ruku a zkoumá své dílo, odfoukne zbytky tuhy…

TIP: Vylepšený japonský robot s tváří dítěte Affetto dokáže cítit bolest

Poslední z trojice je krásná hudebnice, jediná dívka vytvořená z 2 500 dílů. Hraje na malé varhany pět originálních melodií složených zřejmě samotným Henri-Louisem Jaquet-Drozem. Rovněž ona působí při hře přirozeně. Jelikož jsou všechny tři automaty stále plně funkční, můžete si spektakulární podívanou dopřát i dnes, stačí zavítat do Musée d'Art et d'Histoire ve městě Neuchâtel.


Další články v sekci