Matterhorn Severní Ameriky: Chráněná rezervace Mount Assiniboine

Mount Assiniboine je se svými 3 618 metry nejvyšším vrcholem jižní části pohoří Kanadských Skalistých hor. Kvůli tvaru připomínajícímu pyramidu je tato dominantní hora přezdívána Matterhorn Severní Ameriky

11.02.2017 - Marian Matta



Už jako kluka mne přitahovala historie severoamerických indiánů. To, jakým způsobem se dokázali vypořádat s drsnou divočinou a nepředvídatelnými okolnostmi své doby, ve mně vzbuzovalo a bude vzbuzovat nejen úctu ale také obdiv a kus zdravé závisti. Za obzvlášť fascinující jsem považoval indiánská teritoria a místa, která sami indiáni považovali za výjimečná. Mezi nimi mi snad nejromantičtěji znělo jméno Assiniboine, které dnes nese nejen řeka ale i hora a chráněná rezervace v kanadské provincii Britská Kolumbie.

Efekt prázdné planety

Oblast Mount Assiniboine je vyhlášenou chráněnou rezervací, kam se dnes dostanete buď pěšky, což vám zabere dva dny, nebo helikoptérou. Osobně bych strašně rád dal přednost namáhavějšímu a dobrodružnějšímu způsobu, ale podvolil jsem se vůli ostatních členů výpravy, kteří byli jednoznačně pro cestu vzduchem. Po přistání jsem každopádně úplně zapomněl na „nedůstojnou dopravu“ a plně jsem se nechal okouzlit okolními horami.

TIP: Tilicho Lake a Dhaulagiri aneb Přes nejvyšší jezero světa

Celá oblast Mount Assiniboine, kterou jsem měl možnost projít, na mne zapůsobila dojmem, jako bychom na světě byli sami. Civilizaci připomínal pouze kanadský srub, kam jsme se večer vraceli. Žádná elektrifikace, žádné komunikační sítě, pro přežití máte k dispozici pouze vodu stékající z ledovců a jídlo z vlastního batohu. Navíc je nutné velmi pečlivě plánovat, co si vezmete sebou, jelikož tady neexistuji odpadkové koše. Co si přinesete, musíte odnést i zpět.

Krása po bouři

Prvním naším počinem byl v oblasti Mount Assiniboine výstup na 2 755 metrů vysoký Nub Peak. Je to tady asi jediné místo, které vám poskytne panoramatický kruhový rozhled až do vzdálenosti osmdesáti kilometrů. Vyplatí se vzít si dalekohled. Můžete si tak nejen přiblížit vzdálené vrcholky, ale když budete mít štěstí, zahlédnete i medvěda grizzlyho. Alespoň nám to tvrdil správce naší chaty.

I když ale neuvidíte medvědy, v každém případě doceníte monumentálnost Mount Assiniboine, který se vypíná nad ostatními vrcholky. I v horkém létě je na jeho vrcholcích kolem metru sněhu a ledu. Nejvyšší hora ale zdaleka není jediný bod, kam z Nub Peak zaměříte zrak. Nádherný je pohled na jakoukoli světovou stranu. Člověk stojí v němém údivu a čas pro něj přestane existovat. Zdá se až neuvěřitelné, že na tak fantastické místo se dá dostat za pouhé tři hodiny. Já měl výhled vyšperkovaný zapadajícím sluncem a několikaminutovou letní bouří. Po ní se obloha nádherně vyčistila a Mount Assiniboine se ukázal v těch nejskvostnějších barvách.

Grizzly s parohy a padající led

Sestupovali jsme po tmě, s velkým hlukem a zpěvem, abychom od záměru setkat se s námi odradili případné medvědí zvědavce. Asi hodinu před půlnocí jsme se dostali do srubu a hned jsme rozdělali oheň v krbu. Po skromné večeři se všem začaly pomalu ale jistě zavírat oči a já ani netuším, kdy jsem vlastně usnul.

O nějakou dobu později mne probudil divný zvuk vycházející od hlavních dveří. Všude tma jako v pytli a já v momentě cítil srdce až v krku. První, co mne napadlo – přišel si nás omrknout grizzly. Nehybně ležím, ani nedýchám a říkám si, jestli všichni spí. Vyčkávám nějakou dobu a dívám se na displej hodinek – ukazují tři čtvrtě na čtyři a za chvíli bude svítat. Tma je pořád černočerná a podivný hluk přestal. Přemýšlím, jak nevzbudit ostatní a pořádně se obléct, abych stihl svítání u jezera Magog. Se mnou vstává i Daniel, který ještě na jedno oko spí. Během deseti minut jsme připraveni a ověšeni fotografickou výbavou jdeme kolem dalších srubů k jezeru.

Světla přibývá a my před sebou máme asi dva kilometry. Nečekaně se k nám přidává správce, kterého rádi přibíráme do naší ranní mini-expedice. Při chůzi se od správce dozvídáme, že noční zvuky neměl na svědomí medvěd ale mohutný jelen, který chatky navštěvuje často a místní strážci jsou na něj už zvyklí. Na břehu jezera rozkládám svůj vercajk a čekám na nejlepší světelné podmínky. Při focení se nám dostává i nečekaný bonus v podobě neskutečného rachotu praskajícího ledovce. Obrovské kusy ledu padají, třístí se na skalách a končí někde v roklinách ledovce.

Ledové osvěžení

Po rychlé snídani jsme už v devět hodin opět na nohou a míříme na severovýchod. Dnešním cílem je Wonder Pass – nenáročná túra vhodná pro každého. Po cestě vychutnáváme nádherný výhled na jezero Marvel. Teplota vzduchu stoupá a tak postupně svlékáme vše, co můžeme. Daniel nám ukazuje rozrytou půdu, což je pravděpodobně vizitka grizzlyho. Po dalších sto metrech pomocí triedru objevujeme obrovskou medvědici s dvěma mláďaty. Předáváme si dalekohled a zejména ženská část výpravy nemá z objevu vůbec radost. Přestože jsme přes kilometr daleko a medvědi jsou na protilehlém svahu, máme před samicí respekt. Raději hned otáčíme a míříme dolů – naším podvečerním cílem je opět neodolatelný Nublet Peak.

Jelikož byl den opravdu mimořádně teplý, těším se na jezero Magog, ale zjišťuju, že ostatní moje odhodlání rozčeřit jeho hladinu nesdílejí. Shazuju tedy sám oblečení a v rouše Adamově skáču do vody. Snad ještě rychleji jsem ale zase venku a třesoucíma se rukama na sebe navlékám šaty. Brutálně studená voda mě zbavuje další touhy se koupat. Vyrážíme v ústrety dalšímu stoupání na Nublet Peak.

Rozloučení s jiným světem

V průběhu celého dne opět nepotkáváme živou duši. Ticho, modrá obloha, bíle plující mráčky, čistý vzduch, průzračná jezírka. Sem tam zaslechneme pískot hlídkujících svišťů, kteří dávají ostatním v kolonii znamení, že je tady na návštěvě člověk. Dostáváme se na vrchol. Ačkoli za dobu svého pobytu v Kanadě jsem tohle už v různých obměnách viděl, ten úchvatný pohled mě stále nenudí.

Večer přijímáme pozvání do hlavního srubu. Daniel svou perfektní angličtinou popisuje dopolední zážitek s medvědy. „To máte štěstí,“ slyšíme z úst správce. „Zahlédnout medvěda, to není každodenní záležitost.“ Správce vysvětluje, že medvědi si člověka nevšímají. Pokud je neohrožujeme a necháváme v klidu, je vše OK. Už 25 let nedošlo v této oblasti k napadení člověka medvědem. Je to zřejmě díky faktu, že všichni návštěvníci docela respektují pevná pravidla, která by měl každý turista na půdě rezervace Mount Assiniboine ctít.

Dlouho do noci sedíme a vyprávíme o životě v Evropě, o focení, o přírodě, o hokeji, o lidech, o práci, no prostě o všem. Mnohé věci jsou pro místní nepochopitelné, ale těžko se jim divit. Kanada, Britská Kolumbie, Mount Assiniboine – to je docela jiný svět.

Předchozí díly volně navazujícího kanadského seriálu

Kanadský národní park Banff aneb Barvy javorového listu

Kanadský národní park Yoho aneb Ráj mezi skalami


Neztraťte se v Kanadě

Jak se tam dostat

Výhodné spojení bývá přes Varšavu do Toronta, cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 20 000 Kč. Záleží na tom, kam máte dál namířeno. Pokud jsou vaším cílem Kanadské Skalisté hory, je ideální pokračovat dál linkou Toronto–Calgary. Přímé letecké spojení se společností Air Canada vás přijde na 169 kanadských dolarů.

Měna

Kanadský dolar (CAD). V současnosti 1 CAD = cca cca 18,60 Kč.

Ceny

Ceny ubytování, jídla i turistických služeb jsou přijatelné, řekl bych stejné jako u nás. V rychlém občerstvení velkoměst zaplatíte za pizzu, čínské speciality a jiné jídlo tohoto typu 3–4 CAD. Menu v lepší restauraci vás vyjde na 30–50 CAD. Střední cestou je rychlé ale velmi kultivované občerstvení i s posezením pro dvě osoby za 20 CAD (dle výběru jídla). Nejlevnější ubytování pro 4 osoby pořídíte v motelech výborné úrovně za 80–110 CAD/noc.

Jak cestovat

Doporučuji zapůjčit si automobil. Všechny společnosti mají na výběr různé modely. Nám se zcela osvědčil Jeep Cherokee, který lze využít i na cesty v terénu i na dálkové trasy. Je prostorný a bezpečný. Obecně lze malý automobil půjčit za cca 250 CAD/týden, větší automobily asi od 500 CAD/týden.

Doporučená doba návštěvy

Do Kanady můžete vyrazit prakticky kdykoliv. V zimě je ovšem třeba připravit se na to, že některé cesty budou uzavřeny a nedostupné a na severu je třeba počítat i s mrazy -30 °C. Vůbec nejlepší je určitě období jaro–léto, kdy je i ve vyšších polohách docela stabilní počasí. Na podzim vás může v horách překvapit i sněhová vánice.

Praktické tipy

S angličtinou se domluvíte všude, někde jsem dokonce zaslechl ruštinu. Pokud máte eura, americké dolary nebo jinou konvertibilní měnu, není problém. V obchodech přijímají platební karty American Express, Mastercard, Visa Partner. Pozor na Visa Elektron – někde je s ní problém. Je dobré nespoléhat na GPS, raději s sebou mějte papírovou mapu. Lokální mapky i na BP jsou ale pouze obecné a povrchní. Určitě nezapomeňte na dobré obutí a základní výbavu lékárničky – proti bolesti hlavy, kapky do očí, nosu, něco proti komárům apod.

  • Zdroj textu

    Příroda 10/2010

  • Zdroj fotografií

    Marián Matta


Další články v sekci