Krasavec z jihovýchodní Asie: Ledňáček modroprsý ztrácí půdu pod nohama
Ledňáčci jsou bleskurychlí lovci ryb s téměř nepřekonatelným postřehem a jistotou v každém útoku. Asijští ledňáčci modroprsí ale bohužel z volné přírody ve velkém mizí a jsou dnes považováni za kriticky ohrožený druh…
Ledňáček modroprsý (Alcedo euryzona) patří do čeledi ledňáčkovitých (Alcedinidae), řádu srostloprstých (Coraciiformes) a jde tedy o blízkého příbuzného ledňáčka říčního (Alcedo atthis), vídaného i v rámci území České republiky. Ledňáček modroprsý je ovšem velmi vzdálený bratranec, který žije v Jihovýchodní Asii.
Tento druh je převážně trvale hnízdící a mláďata vychovává od února do června. Drží se u pomalých vodních toků a velkých lesních řek se stálým zeleným porostem do výšky nepřevyšující 1 250 metrů nad mořem. Vzhledem ke ztrátě přirozeného prostředí se předpokládá, že v posledních desetiletích dochází k razantnímu úbytku ledňáčka modroprstého. Během 20. století byla z oblasti jeho přirozeného výskytu odstraněna velká část nížinných lesů.
Například ostrov Borneo přišel mezi roky 1985 a 1997 o 25 % lesů a Sumatra za stejné období ztratila 30 % lesního porostu. Předpokládá se, že na Borneu a Sumatře jsou touto dobou prakticky všechna místa původního výskytu tohoto krásného opeřence zlikvidována a s nimi i ptačí populace. Obdobný scénář bude zřejmě následovat i v Thajsku a na Jávě. Podle červeného seznamu IUCN jsou dnes ledňáčci modroprsí považováni za kriticky ohrožený druh a čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.