Korzet, sukně a plavky: Jaká je historie nejslavnějších kousků ženského šatníku?
Stejně jako dnes byl i v minulosti módní diktát neúprosný. Když s ním chtěly ženy držet, musely se často strojit do nejkurióznějších kousků oblečení
Šaty dělají člověka. Jeden by řekl, že co se týče šatů, ženy na sebe natáhnou cokoli. Tedy cokoli, v čem si připadají krásné. Cokoli, co je moderní, stylové a podtrhuje jejich vnitřní rozpoložení, aktuální náladu a názor. I kdyby kvůli tomu měly trpět...
Nejíst, nedýchat, vydržet
Pas výrazný i nevýrazný. Nízko položený a nebo těsně pod prsy. Právě s tímto prvkem na šatech si móda vyhrála napříč všemi stoletími. Korzet je stálice, nosí se už v antice. A s krátkými pauzami se v šatnících udrží téměř pět set let. Jako spodní prádlo jej nosí ženy nejdříve v Itálii, ale během 16. století se rychle rozšíří do Francie a odtud do okolních zemí. Jeho vekou propagátorkou je Kateřina Medičejská, na svém dvoře nařídí úzký pas pro všechny. A korzet se stane vítaným společníkem.
Během dalších století se oblibě těšily korzety krátké i dlouhé. Vždy podle aktuální módy a toho, jak vysoko se zrovna nosily šaty vypasované. Čím štíhlejší pas byl, tím byla žena přitažlivější. A problém je na světě - kosticemi propíchnuté plíce, ledviny a další orgány. Špatné trávení a s ním spojená zácpa a zápach z úst. Konečný zlom přinesla až 1. světová válka. Korzety zmizely. Na výsluní se vrátily až po roce 1945, tehdy s nimi vyrukoval francouzský návrhář Christian Dior. Byl to ale spíš poslední záchvěv mučivého ženského zkrášlovadla.
Sukně krátké a dlouhé. Široké i úzké
Byly doby, kdy pouhý kotníček dokázal muže nažhavit až k šílenství. A taky doby, kdy dámská sukně zakrývala skutečně jen to nejnutnější. Tak jako v každém výtvarném umění, i v módě se odráží aktuální politická situace. První náznaky můžeme najít už v dobách Velké francouzské revoluce. Sukně se snaží být praktickou a nikterak výraznou. Vládne lid. Kromě Francie se ale stále drží délka téměř až na zem. Před 1. světovou válkou se přidávají ještě velké ozdoby na zadní část. Tzv. „honzík“. Pohyb v této parádě je více než složitý.
TIP: V hlavní roli sukně: Oblíbený kus oděvu zdobil ženy i muže!
Po mobilizaci odejde z domovů mnoho mužů, otců, bratrů.. Kdo bude ženám pomáhat vylézt z drožky? Musí si poradit samy. Odhodí vše, co jim překáží. Korzety, spodničky i úzké sukně. Vzpomínáte na film Postřižiny a legendární scénu se zkracováním? Po válce se krátilo všechno. Sukně i vlasy. Typické “charlestonky“ a účes zvaný “bob“. Léta ale letí a euforie opadá. Pas se opět vrací na původní místo a sukně se posune mírně pod koleno. Na konci 30. let je politická situace napjatá. V době protektorátu je ženská sukně téměř u kotníků. Žádné zbytečné kapsy a zdobení. Na příděl jsou i knoflíky! Padesátá léta zase patří mezi ta divočejší. Alespoň ve světě. Nabírané rokenrolové sukně i pastelové odstíny…
Ach, ty plavky
S blížícím létem je jen málo žen, které se těší na jejich nákup a málo těch, které se těší, až se v nich před zraky ostatních projdou po pláži. Plavky jsou ale dnes nedílnou součástí šatníku. A ty dámské mají poměrně bohatou historii. Už na antických malbách najdete postavy žen v kalhotkách a pásech přes prsa. Prý to jsou první plavky. Byla to doba rozmáhajícího se lázeňství a koupání patřilo k samozřejmosti. Několik dalších mnoho století o plavkách není ani vidu ani slechu. V přímořských státech jezdily vozy přímo do vody. Ženy si vyskákaly do vln v dlouhých šatech a po osvěžení se rychle převlékly do suchého.
O oděvu určeném přímo na koupání či plavání můžeme mluvit až v devatenáctém století. Úplně z počátku to byly komplety z dlouhých kalhot a haleny v pase převázané šňůrkou. Některé dámy chodily do vody dokonce v punčochách a botách! O praktičnosti se dalo mluvit až po letních olympijských hrách v Athénách v roce 1906. Konečně upnutý oděv a žádná zbytečná látka. Ovšem pozor! Nohavička musela odhalovat maximálně 15 centimetrů kůže!
TIP: Módní trendy: 100 let pánských plavek ve třech minutách
Je po válce, doba se uvolní a s rozmachem emancipace se odhazují další kusy látky. Mezi oblíbené doplňky patří umně uvázané šátky, koupací čepice, sluneční brýle, a dokonce i šperky. Koupací oděv je ale stále jednodílný. Přijde zlomový rok 1946. Designer aut Louis Réard navrhne první bikiny! Pojmenovány jsou podle stejnojmenného ostrova v Tichém oceánu. Společnost je v šoku, ale za deset let je to běžná věc na plážích i veřejných plovárnách.