Korunní princ černého řádu: Úřad protektora se stal pro Heydricha výzvou

Reinhard Heydrich neváhal v nové funkci hned na začátku ukázat, že hodlá splnit veškerá očekávání nacistických pohlavárů

13.05.2019 - Martin Nekola



Vysoce inteligentní, ambiciózní, chladnokrevný a především nebezpečný. Podobnou charakteristiku Reinharda Heydricha přinesl nejeden člověk, který s ním přišel do styku. Druhý nejmocnější muž v SS, architekt celoevropského projektu na vyhlazení Židů, katan českého národa. To byl Heydrich na vrcholu moci, kdy nastoupil do úřadu zastupujícícho protektora.

Heydrich v Protektorátu

Na podzim 1941 přišla na stůl obávaného šéfa RSHA umístěnka do Prahy. Dočasné jmenování říšským protektorem bylo reakcí na vyhrocující se bezpečnostní situaci v Protektorátu. To ale nebylo vše, lidé v Hitlerově okolí se hlavně chtěli Heydricha nějakým způsobem zbavit a odsunout ho na vedlejší kolej. I Himmlerovi se začal jeho navenek věrný, ve skutečnosti neustále nenápadně intrikující a kotníky okopávající, nohsled zajídat. 

Pro Heydricha neznamenala mise v Čechách výminek jako pro Neuratha, naopak v ní viděl příležitost, odrazový můstek dál. Hodlal Vůdci ukázat, že pro něj není žádný úkol nesplnitelný. Především ale nechtěl mrhat čas, protože po splnění zadání, tedy pacifikaci „národa švejků“ a likvidaci odboje, pokukoval po mnohem větším soustu, jakým se dle všech předpokladů mělo stát místo guvernéra okupované Francie. Věděl, že ho funkce na Pražském hradě může posílit a obohatit o potřebné zkušenosti z vysoké politiky a diplomacie. Protektorství tedy vzal neobyčejně vážně a rozhodně je nechápal jako trest nebo vyhnanství. Ostatně měl neustále k dispozici osobní letoun, kterým často zalétal do Berlína na inspekce a schůzky se zbytkem vedení SS. 

Nadšená byla i manželka Lina se třemi dětmi. Jak uváděla ve vzpomínkách, v Praze konečně povýšili mezi německou smetánku. Čekalo ji zde honosné sídlo v Panenských Břežanech se služebnictvem, recepce, bankety a dostatek financí. Zejména na poslední jmenované nebyla manželka někdejšího policejního oficíra zvyklá. Zaměstnanci zámku Panenské Břežany mezi sebou Linu titulovali „stará“ nebo „Heydriška“. Pokud ovšem byla Lina Heydrichová na doslech, stala se z ní rázem „milostpaní“. Nechala si také říkat „Excelence“

TIP: Mýty kolem atentátu na Heydricha

V počátcích fungování Sicherheitsdienst Heydrich ani nedostával plat a rodina žila velmi skromně, mnohdy odkázaná jen na pomoc Lininých rodičů. Později coby generál přirozeně už bral odměny v řádu tisíců marek, ale stále byl jen jedním z mnoha. Až v Protektorátu si užíval luxusu a privilegií státníka. Netušil, že záhy jej zde potká také smrt a ukončí pozoruhodnou kariéru ve službách černého řádu. 


Další články v sekci