Kolumbus by žasl: Slavný janovský mořeplavec nový kontinent neobjevil

Dodnes máme rčení, že „někdo zase objevil Ameriku“, tedy něco už dávno poznaného. Kontinent, který Kolumba proslavil, už byl totiž také objevený

31.05.2023 - Anna Jordanová



Je to vlastně úžasný příběh. Synovi drobného obchodníka z Janova učarují zkazky o výpravách Marka Pola a stane se námořníkem. Zatímco obchodní lodě velkých evropských mocností míří stále na východ, on pohlíží na západ, kde vidí kratší cestu do Asie. Nedá se odradit ani odmítnutími, na která jeho vize naráží na portugalském královském dvoře a zprvu dokonce i na tom španělském. Pochopení nakonec nachází u moudré královny Isabely Kastilské a jen díky ní se vydává daleko na západ. Tam nachází novou, panenskou a nikým jiným nepoznanou zemi. Jediné, co takové úchvatné vyprávění kazí, je, že to není pravda.

Vykopávky na severu 

Možnost, že před Kolumbem do Ameriky připluli Vikingové, je jedna věc. Dokázat to – druhá. V roce 1960 ale přinesli norští archeologové Anne Stine Ingstad a její manžel Helge zprávu o výjimečném objevu. V kanadské provincii Newfoundland objevili bezmála 1 000 let staré základy osmi dřevěných stavení včetně zbytků kovárny nebo předmětů denní potřeby. Byl to konečný důkaz o tom, o čem se už dávno debatovalo – totiž že na americký kontinent dorazili dávno před Janovanem vikinští mořeplavci. Evropský objevitelský kredit si tak najednou začali připisovat Seveřané.


Další články v sekci