Koloradská plošina, vyzdvižená před mnoha miliony lety tektonickými pohyby, se rozkládá převážně na území Utahu a Arizony. Oblast o rozloze tří set devadesáti tisíc kilometrů čtverečných zasahuje i do sousedních států Colorado a do Nového Mexika. Je to geologická pokladnice plná těch nejúžasnějších skalních tvarů a forem, jaké si jen člověk dovede představit
Skalní útvar s názvem Delicate Arch v národním parku Arches je v Utahu velmi populární a stal se dokonce symbolem státu na státní poznávací značce automobilů. V parku je k vidění kolem dvou tisíc kamenných oblouků. V jednom z nejdivočejších míst, v takzvané Ďáblově zahradě, najdete mezi skalami také oblíbený a věčně obsazený kemp. Pokud budete mít štěstí a bude volno, zaplatíte za stan a auto v letní sezóně pětadvacet dolarů.
Kolem hlavního řečiště řeky Colorado, která vyhloubila věhlasný Grand Canyon, se soustřeďuje množství dalších kaňonů, které se dál větví až do velmi úzkých a hlubokých skalních soutěsek. V oblasti je několik proslulých národních parků. Například Národní park Zion s největší atrakcí v podobě strže Zion Canyon, obklopené horami Deertrapt, Cathedral a Majestic Mountain. Pro indiány to byla posvátná místa rozhněvaných bohů, pro mormony v 19. století nebeské město Zion.
Povětrnostní eroze vymodelovala spousty dalších úžasných útvarů, jako jsou skalní okna, mosty, brány, ploutve, kupky, sloupce, viklany či hříbky. Podobné scenérie najdete rovněž v Bryce Canyon, dalším z navštěvovaných národních parků v oblasti. K vyhledávaným místům zde patří přírodní oblouk Grosvenor Arch, pojmenovaný na počest legendárního šéfredaktora časopisu National Geographic Gilberta Grosvenora.
Pohled na stopy v písku vyvolává v člověku podobné pocity jako snímky prvních lidských stop v prachu na Měsíci. Tuto učebnicovou pustinu dnes navštěvují turisté z celého světa a ochránci parku se snaží přírodě ulehčit alespoň přísnou selekcí tábořišť a zavedením kyvadlové autobusové dopravy. Počátkem dvacátého století se však v drsné a nebezpečné krajině dokázal dlouho a úspěšně skrývat před pronásledovateli lupič a vrah Robert Leroy Parker, známý jako Butch Cassidy.
Vizuální zážitek, jaký nabízí kombinace obrovského skalnatého území a vody v podvečerním slunci, je neuvěřitelný. I tak však málokoho napadne, že voda v minulosti do této zdánlivě neobyvatelné divočiny přilákala osadníky. V roce 1879 založil mormon Niels Johnson s několika souputníky v oblasti dnešní rezervace Capitol Reef osadu s názvem Fruita. Dodnes po ní zůstaly rozlehlé plodící ovocné sady, v nichž si mohou turisté natrhat ovoce. Poslední majitel usedlosti opustil místo v šedesátých letech minulého století.
I když to vypadá jako zcela nemožná věc, přežívají v poušti rostliny a stromy na mnoha místech. Voda z potoků a řek umožňuje růst javorům, americkým topolům, ale i celé řadě druhů kaktusů a travin. Se zvětšující se vzdáleností od vodních toků začínají mezi vegetací převažovat jalovce, jedle, smrky a mexické borovice.
Řeka Colorado vyhloubila v rudých skalách kromě proslulého Grand Canyonu i řadu dalších skalních útvarů, které vtiskly celé oblasti naprosto jedinečnou podobu. Ta přitahuje každý rok stovky tisíc návštěvníků. Znalci doporučují návštěvu oblasti spíše v brzkém jarním období nebo co nejpozději na podzim.
Skalní útvar Landscape Arch v utažském parku Arches měří 91 metrů a patří mezi největší přírodní mosty na planetě. Jedinečné přírodní skulptury z rudého a nazlátlého pískovce jsou výsledkem milionů let eroze, která z původně jednolitého skalního podloží vytvořila kamenné klenby.