Klobáska Mike: Před 71 lety Spojené státy poprvé otestovaly vodíkovou bombu
Studená válka ovládala svět – psal se 1. listopad 1952 a Spojené státy americké právě poprvé otestovaly termonukleární bombu – dostala jméno klobáska Mike…
Kódové jméno první americké termonukleární bomby znělo Ivy Mike – ono M v názvu přitom znamenalo „megatuna“ a její označení Sausage lze zase přeložit jako klobáska. Ovšem kousek to byl velmi hmotný a rozměrný – vážil 73,8 tuny, na výšku měřil 6,19 metru a v průměru měl 2,03 metru.
Bombu odpálili 1. listopadu 1952 v 7 hodin a 15 minut. Výbuch dosáhl mohutnosti 10,4 megatuny a vytvořil ohnivou kouli o průměru asi 3 kilometry. Hřibovitý oblak vystoupal během devadesáti sekund do sedmnácti kilometrů, minutu poté už dosahoval do výšky třiceti tří kilometrů. Nakonec se zastavil na 37 kilometrech. Na šířku měl v horní části 161 kilometrů!
Silný neutronový tok dokonce během detonace vytvořil dva nové prvky – silně radioaktivní einsteinium a fermium. Inspiraci pro název prvního jste asi uhodli, druhý byl nazván podle Enrica Fermiho, italského fyzika a jednoho z otců atomové bomby. Jaderné reakce zkoumal jak teoreticky, tak prakticky – podílel se totiž na začátku čtyřicátých let na vývoji prvního jaderného reaktoru Chicago Pile-1.
Vodíková bomba
Celé zařízení sestávalo z několika částí: jednak ze štěpné bomby TX-5, ale hlavně z nádoby s plutoniovou tyčí uloženou v kapalném deuteriu (to sloužilo k zapálení termonukleární fúze). Masivní obal nádoby byl vytvořen z přírodního uranu. Pocházelo z něj 77 % síly bomby a způsobil také největší zamoření. Vnitřek byl dále vyplněn polyethylenem a olovem, z něhož sestávaly i vnější stěny bomby. Dosahovaly tloušťky až k třiceti centimetrům!