Káva může prospívat srdci. Záleží ale kdy ji pijete
Podle rozsáhlého výzkumu publikovaného v European Heart Journal mají lidé, kteří pijí kávu ráno, nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a celkově nižší úmrtnost než ti, kteří si kávu dopřávají hlavně odpoledne a večer.
Už delší dobu se ukazuje, že káva může být zdraví prospěšná. Přispívá například k prevenci neurodegenerativních onemocnění vyššího věku a rovněž podporuje boj s určitými typy nádorů. Podle nového výzkumu ale přinejmenším v některých případech záleží na tom, kdy člověk kávu pije.
K tomuto závěru dospěl výzkumný tým, který vedl Lu Qi z americké Tulaneho univerzity v Louisianě. Vědci zpracovali data týkající se více než 40 tisíc dospělých, kteří se mezi lety 1999 a 2018 účastnili amerického Národního výzkumu zdraví a výživy. Tito lidé sledovali svůj denní příjem potravin a nápojů, včetně kávy a doby jejího pití. Podrobnosti výzkumu zveřejnil odborný časopis European Heart Journal.
Kdy káva pomáhá srdci?
Klíčovou otázkou, na kterou badatelé hledali odpověď bylo, zda má doba, kdy je káva konzumována, vliv na zdraví srdce. Vědci respondenty rozdělili do tří skupin podle doby, kdy obvykle konzumovali kávu. Přibližně 36 procent respondentů pilo kávu v ranních či dopoledních hodinách, dalších 16 procent lidí si dopřávalo kávu v průběhu dne a 48 procent kávu vůbec nepilo.
Analýzy prozradily, že lidé, kteří pijí kávu ráno, čelili oproti těm, kteří nepijí kávu vůbec, asi o 16 procent nižšímu riziku, že z jakéhokoliv důvodu zemřou. Ještě výraznější to bylo v případě smrti kvůli kardiovaskulární chorobě. Riziko ranních pijáků kávy bylo v tomto případě o 31 procent nižší než u těch, co kávu nepijí anebo ji pijí celý den.
„Podle toho, co víme, je náš výzkum první, který sledoval vliv doby pití kávy na její přínos pro zdraví,“ vysvětluje Qi. „Potvrdili jsme, že nezáleží jen na samotném pití kávy anebo na jejím množství, ale také na tom, kdy během dne lidé kávu pijí. Do budoucna by náš výzkum mohl vést k dietním doporučením, především pro pacienty s kardiovaskulárními chorobami.“
Jedním z možných vysvětlení podle vědců je, že ranní káva může být lépe sladěna s přirozeným zvýšením aktivity nervového systému, ke kterému dochází po probuzení. Naopak odpolední a večerní konzumace kávy může narušovat cirkadiánní rytmy a produkci hormonů (například melatoninu), což ovlivňuje rizikové faktory, jakým je například vysoký krevní tlak.