Vesmírná kamufláž: Asteroidy se mohou maskovat materiálem cizího původu
Suť na povrchu asteroidů může být z vesmíru a zakrývat tím jejich pravou povahu a původ
Těžařské společnosti se už chystají do vesmíru a pokukují po lákavých asteroidech. Proto je velmi důležité asteroidy detailně prozkoumat na dálku, abychom alespoň tušili, co je tam čeká.
Tým badatelů Astrofyzikální laboratoře Marseille a jejich spolupracovníci použili letadlo NASA, na jehož palubě je observatoř Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA). Pomocí toho zařízení pozorovali trpasličí planetu Ceres, která se svým rovníkovým průměrem 975 km představuje největší objekt hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Odborníci se dlouho domnívali, že když je povrch Ceres bohatý na uhlík, tak že se trpasličí planeta řadí mezi asteroidy typu C, tedy asteroidy uhličité.
Kamufláž trpasličí planety
Nová pozorování ale ukazují, že povrch Ceres je pokrytý velkým množstvím materiálu, který zřejmě pochází z cizích asteroidů. Je tam spousta silikátového prachu promíseného s vlhkými jílovitými materiály, uhličitany a vodní led.
TIP: Záhada skvrn na Ceres: Nový výzkum ukazuje na přítomnost prací sody
Podobnou kamufláž bychom mohli nalézt na Plutově měsíci Charonu, Saturnově měsíci Iapetu i jiných tělesech. Výsledky studie zároveň potvrzují představu, že trpasličí planeta Ceres ve skutečnosti vznikla v mnohem vzdálenějších místech Sluneční soustavy.