Jeden z nejizolovanějších ostrovů světa se mění v dokonalou přírodní rezervaci
Malý sopečný ostrov se proměnil ve čtvrtou největší přírodní rezervaci na světě a největší rezervací v rámci Atlantiku
Malý sopečný ostrov Tristan da Cunha, britská kolonie ležící uprostřed Atlantského oceánu mezi Brazílií a Jižní Afrikou, je známý jako „nejodlehlejší obydlený ostrov na Zemi“. Nově se tento ostrůvek zařadil mezi jedny z největších mořských chráněných oblastí na světě.
Na ostrově žije jen něco málo přes 250 lidí, není na něm žádné letiště a jediný přístav se nachází u správního města Edinburgh sedmi moří, který ovšem leží mimo námořní trasy a přístupný je jen 60 dnů v roce. K nejbližšímu pevninskému městu je to 7 dnů plavby.
Více než polovina ostrova je dnes chráněnou přírodní rezervací a ochrana pevninského přírodního bohatství se nově rozšířila i na okolní moře. Úřady vyhlásily přírodní rezervací i 90 % okolních vod. Zakázán je tak například rybolov pomocí hlubinných vlečných sítí a další průmyslové způsoby rybolovu. Plocha nové přírodní rezervace je třikrát větší než pevninská část Velké Británie a Tristan da Cunha se tak stává čtvrtou největší přírodní rezervací na světě a největší rezervací v rámci Atlantiku.
Ostrov Tristan da Cunha se může pochlubit jednou z nejbohatších biodiverzit na světě. Jeho vody jsou domovem žraloka sedmižábrého širokonosého nebo třeba rypouše sloního. Ostrovní pevninu pak obývají tučňáci skalní a albatros pestrozobý.