Zeptej se vědce: Mohou mít modroocí rodiče dítě s hnědýma očima?

Jak je to s dědičností barvy očí? Mohou mít modroocí rodiče dítě s hnědýma očima?

17.09.2023 - Tereza Ormsby



V minulosti se uvádělo, že se dědičnost barvy očí řídí pravidly mendelovské genetiky, podle níž je gen pro hnědou barvu dominantní, a tudíž převáží nad recesivní modrou. Modroocí rodiče – nositelé recesivních genů – by tak měli zplodit dítě pouze s modrou duhovkou. Ve skutečnosti výsledný odstín určuje hned několik genů, a jde tedy o tzv. komplexní genetickou vlastnost. 

Každý z daných genů vede k přípravě proteinů, jež ovlivňují různé aspekty produkce a ukládání pigmentu melaninu; přičemž čím víc se jej v duhovce uloží, tím tmavší barva očí. Některé ze zmíněných genů, respektive proteinů se přímo podílejí na tvorbě melaninu, jiné vytvářejí buněčné struktury, kde se uvedený pigment uchovává, a další zas určují, který gen se zapne a vypne apod. Výsledná barva očí představuje soubor všech popsaných efektů a vzájemných kombinací, a vzniká tak celá paleta odstínů, od temně hnědé až po blankytnou. A přestože k tomu nedochází často, může se i modrookým rodičům narodit dítě s hnědýma očima.

Za Zeptej se vědce odpovídala Mgr. Tereza Ormsby, PhD, Ústav organické chemie a biochemie, AV ČR

„Zeptej se vědce“ je projekt skupiny odborníků, kteří na odpovídají za zvídavé dotazy. Zdroje, o které se odborník opírá, najdete na facebook.com/zeptej.se.vedce


Další články v sekci