Zákeřná bránice: Jak vzniká škytavka a jak se jí spolehlivě zbavit?
Známe ji všichni: Je rychlá, pichlavá, a někdy dokonce bolestivá. Představuje důvod k úsměvu, ale i k hádce. Řeč je o škytavce. Většinou přichází nečekaně a za pár minut odezní. Může se však stát, že trvá celé hodiny či dny – nebo třeba roky
Vyprávět by mohl Charles Osborne z americké Iowy, jenž škytal nepřetržitě 68 roků, v letech 1922–1990. Nebo brazilský prezident Jair Bolsonaro, kterého desetidenní škytavka nedávno dovedla až do nemocnice. Nepříjemnou zkušenost má také Hana Koželuhová, jejíž případ patří k nejtěžším v Česku. „Netušila jsem, že může být tak úmorná,“ líčí.
Když nic nepomáhá
Škytavka se u ní spustila v roce 2010 na rekreačním pobytu s lidmi po dětské mozkové obrně. „Podle toho, co jsem slyšela, ji mohl způsobit stres,“ uvažuje Hana, kterou tehdy vedoucí tábora poslali na pohotovost. Tam dostala kapačky a tlumicí léky, druhý den se ale všechno opakovalo – a nakonec nepřetržitě škytala celé tři roky. Při vyšetřeních jí lékaři diagnostikovali mimo jiné zánět jícnu, porucha ovšem nezmizela ani po jeho vyléčení.
„Těžké to bylo hlavně pro okolí. Po prázdninách jsem nastoupila na gymnázium a musela jsem všem vysvětlovat, že mám zdravotní problém a opravdu nenarušuji výuku úmyslně,“ vzpomíná Hana. „Když jsem intenzivně škytala už třeba přes půl hodiny, měla jsem křeče v jícnu a problém se nadechnout.“ Jenže jak náhle potíže přišly, tak nakonec odezněly – jednoho dne se Hana zkrátka probudila a už neškytala.
Přejídání i alkohol
Z medicínského hlediska představuje škytavka náhlé stahy bránice, vyvolané drážděním okolních nervů. Při záškubech se prudce nasává vzduch do plic, přičemž se uzavře hrtanová příklopka a nahromaděný vzduch se pak dostává ven za doprovodu charakteristického zvuku. „Na středně těžkých škytavkách se často podílí stres, může je nastartovat například nepříjemný zážitek,“ doplňuje neurolog Martin Bojar. Přesné příčiny však odborníci neznají. Obecně se nejčastěji uvádí přejídání, při němž se do žaludku dostane vzduch, další spouštěče tvoří sycené nápoje, kořeněná jídla, dehydratace, emoční vypětí, ale především alkohol.
„Nejdelší škytavka u mě trvala asi čtyřiadvacet hodin,“ vypráví barman Michal Spotkay. Později zjistil, že se problém objeví vždy po určitém druhu alkoholu, a společně se štamgasty vyzkoušeli některé „zaručené tipy“ z internetu: úlek, dýchání do papírového sáčku, úder mezi lopatky nebo si nechat dát od někoho napít. Nakonec pomohl zpěv – zapojí se při něm správné svaly, a navíc na škytání přestanete myslet.
Jde do tuhého
Při dlouhotrvající škytavce ovšem podobné rady příliš nepomohou, neboť její příčiny mohou být mnohem závažnější. Nepotlačitelné křeče signalizují mimo jiné potíže se štítnou žlázou, nádory jícnu či hrtanu, poranění hlavy, ale i cévní mozkovou příhodu. „V takových případech se používá různá farmakologická léčba, léky tlumící záškuby bránice nebo upravující pohyb trávicí trubice. Další možnost představuje chirurgické ‚opíchnutí‘ nervu, který bránici inervuje, případně stimulace přístrojem, jenž pomocí impulzů upravuje její pohyb tak, aby odpovídal dýchacímu cyklu,“ uzavírá neurolog Bojar.
TIP: Životně důležitý reflex: Bez vzdychání by nám hrozilo selhání plic
Jak přestat škytat?
Babských rad, jak se zbavit škytavky, se z generace na generaci předává nespočet. Až budete příště škytat, můžete se po jejich vzoru zkusit například postavit na hlavu a vzhůru nohama vypít sklenici vody, dýchat do uzavřeného pytle, spolknout naráz velkou lžíci arašídového másla nebo někoho požádat, aby vás nečekaně vylekal.
Vlastní seznam doporučení sestavila dokonce i britská vládní agentura National Health Service, která doporučuje mimo jiné přitáhnout kolena k hrudi a naklánět se kupředu nebo srkat ledovou vodu. Další, poněkud krkolomnou možností je pokusit se vypít sklenici tekutiny (ideálně opět vody) tak, že rty přiložíte ke vzdálenějšímu okraji jejího lemu a při pití budete stát a zaklánět se. Zřejmě nejúčinnější metoda je zároveň ta nejjednodušší – na několik sekund zadržíte dech.