Z nenápadné destičky ze středověké latríny se vyklubala kletba vzývající Satana

Průzkum latríny v severoněmeckém Rostocku přinesl výjimečný objev kovového plíšku s kletbou, kterou někdo použil v 15. století proti konkrétnímu muži a konkrétní ženě. Podobné kletby jsou přitom známé spíše z antického Řecka a Říma

03.01.2024 - Stanislav Mihulka



Při záchranných archeologických vykopávkách na staveništi v Rostocku v severním Německu byla mimo jiné prozkoumána i objevená středověká latrína. A opět se potvrdilo, že tato na první pohled nepříliš lákavá místa mohou představovat důležitou sondu do každodenního života tehdejších obyvatel.

Středověká kletba

Archeologové na dně latríny narazili na nenápadně vyhlížející kousek stočeného kovu. Nejdřív si mysleli, že jde o nějakou část odpadu. Když ale nález prozkoumali blíž, zjistili, že jde o olověný plíšek z 15. století, na němž je vyrytý nápis vyvedený v gotickém písmu. Po přeložení nápisu se ukázalo, že jde o středověkou kletbu.

Na plíšku je napsáno „sathanas taleke belzebuk hinrik berith,“ což archeologové interpretují jako kletbu, která je namířená proti ženě jménem Taleke a muži, který se jmenoval Hinrik (Heinrich). Kletba vzývá Satana a Belzebuba, společně s démonem Berith. Badatelé nemají tušení, kdo byli lidé zmínění na historickém artefaktu, je však pravděpodobné, že kletba vznikla z důvodů, které dělají mezi lidmi zlou krev i dnes. Zdá se, že někdo chtěl zničit vztah mezi Taleke a Hinrikem, takže motivací ke kletbě mohla být žárlivost. Nebo někdo prostě chtěl odstranit oba proklínané z cesty, například kvůli majetku.

TIP: Vzácný nález: Ve východním Srbsku vykopali římský hrob s kletbami

Podle archeologů jde o výjimečný objev. „Podobné kletby známe ze starověku, z míst s řeckou a římskou kulturou, zhruba z let 800 před naším letopočtem až 600 našeho letopočtu. Náš nález je ale mnohem mladší,“ uvádí archeolog Jörg Ansorge z Univerzity v Greifswaldu, který vedl zmíněné vykopávky.


Další články v sekci