Z mazanice za pár korun se vyklubal obraz namalovaný Adolfem Hitlerem

Anonymní dárkyně věnovala nizozemskému muzeu obraz, který před 100 lety namaloval Adolf Hitler

06.12.2017 - Martin Reichman



Každý den projdou rukama pracovníků nizozemského institutu pro studium války, holocaustu a genocidy desítky dopisů, fotografií a deníků, pocházejících z dob druhé světové války. Drtivou většinu těchto artefaktů doby získává institut od pamětníků, soukromých dárců a z pozůstalostí. Občas se ale objeví i něco zcela mimořádného.

Loni na jaře dorazila do budovy amsterdamského institutu NIOD žena s obrazem podepsaným samotným Adolfem Hitlerem. Je všeobecně známé, že Hitler rád maloval a mezi léty 1909 a 1913 se pokoušel živit jako malíř. Dokonce se v této době dvakrát neúspěšně hlásil na vídeňskou Akademii výtvarných umění. Odhaduje se, že během svého života namaloval dva až tři tisíce obrazů, přičemž známých je přibližně 800 z nich. Drtivá většina se nachází v soukromých sbírkách ve Velké Británii, Německu, Rakousku a Spojených státech.

TIP: Hitlerův telefon, prodaný v aukci za 6 milionů, je prý padělek!

Vedle originálních děl někdejšího nacistického diktátora existuje i nepřeberné množství padělků, neboť zájem o jeho díla je mezi sběrateli značný. Darovaný obraz proto nechali pracovníci NIOD zkontrolovat odborníky a experty na restaurování z University of Amsterdam. Více než rok trvající expertíza vyloučila, že by šlo o padělek. S velkou pravděpodobností tak jde o skutečné dílo Adolfa Hitlera.

Podle dárkyně, která si přála zůstat v anonymitě, koupil obraz její otec za pár guldenů na bleším trhu. Teprve doma si všiml, kdo je jeho autorem a obraz raději schoval. „Jde o historický dokument a je dobře, že neskončil na aukci nacistických memorabilií,“ okomentoval cenný dar ředitel institutu NIOD Frank van Vree.

  • Zdroj textu

    Dutch Institute for War Documentation (NIOD)

  • Zdroj fotografií

    Dutch Institute for War Documentation (NIOD)


Další články v sekci