Vítejte v lázních! Jak vypadaly Karlovy Vary kolem roku 1820?
Počátky Karlových Varů jsou spojeny s osobností Karla IV., ale fenomén lázeňství se rozvinul až v 18. století. Tehdy se město stalo oblíbeným centrem české i zahraniční smetánky
Když byste Karlovy Vary navštívili kolem roku 1820, dostal by se vám do rukou jako orientační pomůcka pro lázeňské hosty plán s názvem Grundriß der K. Stadt Karlsbad. Jeho autory byli bratři Thaddaeus a Leopold Platzerovi. Zajímavá je severozápadní orientace plánu, tak aby zobrazené území bylo možné umístit v měřítku přibližně 1 : 1800 na mapový list o rozměrech 43 x 51,5 cm.
Co viděl tehdejší návštěvník?
Při levém okraji plánu na levém břehu říčky Teplé je zobrazeno území, kde se dnes nachází Grandhotel Pupp. Na mapě lze v uvedeném místě identifikovat Saský sál (Sӓchs. Saal) postavený v roce 1701, a pod ním také Český sál (Böhmisch Saal), který dal postavit zakladatel známé značky likéru Andreas Becher. Na jeho místě se dnes nachází Zrcadlový sál a Grandrestaurant. Pod Českým sálem jsou potom jasně patrné Puppovy aleje. Jde o původních 12 řad lip vysazených Johannem Georgem Puppem, které později nahradily kaštany a nakonec parkoviště.
Zhruba uprostřed plánu můžeme identifikovat centrum města s tržištěm (Markt), dnes Tržní kolonádu, a radnicí (Rathhaus). Všechny budovy jsou pro lepší orientaci opatřeny popisnými čísly a plán také navádí k výletu na vyhlídku Jelení skok (Hisrchensprung), nacházející se nahoře uprostřed.