Velký úspěch očkování: Afrika se zbavila dětské obrny
V roce 1960 se díky očkování podařilo v tehdejším Československu vymýtit obávanou obrnu. Po 60 letech se podobně dobrou zprávou může pochlubit i Afrika
Úterý 25. srpna se stalo významným milníkem v historii africké i světové medicíny. Africká agentura Africa Regional Certification Commission (ARCC) ohlásila, že po velkém úsilí je africký kontinent bez dětské obrny. Více než 95 procent populace Afriky je teď proti dětské obrně očkováno, což je zdaleka nejúčinnější ochrana proti této zákeřné virové chorobě.
Dětskou obrnu vyvolává poliovirus, což je malý obalený RNA virus, shodou okolností blízce příbuzný viru rýmy. Dětská obrna se šíří hlavně fekáliemi kontaminovanou vodou a jídlem, z menší části i kapénkovou infekcí. Naprostá většina nakažených nemá žádné příznaky, nemoc ale mohou dlouho šířit. Podle údajů WHO vede asi 1 z 200 infekcí k nezvratnému ochrnutí pacienta. Z těchto ochrnutých lidí asi 5 až 10 procent zemře kvůli ochrnutí dýchacích svalů.
TIP: Účinný očkovací program: Austrálie vymýtila zarděnky
Světové zdravotnické shromáždění (WHA, World Health Assembly), které řídí Světovou zdravotnickou organizaci WHO, se v roce 1988 rozhodlo, že vymýtí dětskou obrnu na celém světě. Od té doby poklesl počet případů dětské obrny o více než 99 procent. Už se také podařilo zřejmě kompletně zlikvidovat dva ze tří známých „přírodních“ kmenů této nemoci. Dnes již tak existuje jenom poliovirus typ 1, který se vyskytuje hlavně v Afghánistánu a Pákistánu.
Poslední případy dětské obrny se v Africe vyskytly v roce 2016. V roce 2018 jich bylo na světě známo celkem 33 případů, z toho 21 v Afghánistánu a 12 v Pákistánu. V Africe teď přijde na řadu likvidace oslabeného polioviru cVDPV2, který není přírodní, ale je odvozený od vakcín a šíří se v komunitách, v nichž je málo očkovaných obyvatel.