Velitel velké operace: Jürgen Stroop při likvidaci varšavského ghetta

05.10.2016 - redakce Válka REVUE



Snímek z jara 1943 zachycuje vysoce postaveného esemana Jürgena Stroopa,kterak osobně dohlíží na likvidaci varšavského ghetta, ve kterém probíhalo od 19.dubna do 16. května povstání. Židovští obyvatelé dostali zprávy, že probíhající deportace na východ znamenají vraždění v táborech smrti a rozhodli se nedat svůj život lacino. Přestože byli mizerně vyzbrojení, znali dokonale terén, ve kterém se pohybovali a ve jednotlivých domech si za pomoci kanalizačního systému vytvořili důmyslnou síť bunkrů a únikových cest.

Hned druhého dne povstání Himmler svěřil velení operace (sledující zničení ghetta) Jürgenu Stroopovi, který přistoupil k taktice postupného vypalování domů. Trvalo však necelý měsíc, než se podařilo odpor definitivně zlomit.

Velitel velké operace

Stroop, který měl na svědomí přes 70 000 židovských obyvatel ghetta, o této akci sepsal podrobnou zprávu, která se původně měla jmenovat "Židovská čtvrť ve Varšavě již neexistuje!"  Šlo o 75stránkový dokument mapující zničení židovské čtvrti. Mělo se jednat o jakési památeční album určené pro Heinricha Himmlera a vedle rozkazů a popisu operací obsahovalo asi 50 fotografií. Mimo jiné v něm byla i tato fotografie nesoucí název "Velitel velké operace".

Zpráva končí konstatováním: „Židovská čtvrť Varšavy již neexistuje! Velkolepá operace skončila ve 20.15, kdy byla varšavská synagoga vyhozena do povětří.“ Že však tento způsob prezentace vlastních „schopností“ nebyl řadě lidí po chuti, dokazuje i výrok generála Alfreda Jodla v průběhu norimberského tribunálu: „Sprostá arogantní esesácká svině! Jen ta představa, že psaní této vychloubačné zprávy na vražednou výpravu zabralo 75 stran, když běžná zpráva na klasickou bojovou akci vojáků proti dobře vyzbrojené armádě zabere jen pár stran.“

Po válce se však Stroopovi jeho vychloubačnost vymstila. Zpráva se dostala do rukou Polákům a jednoznačně potvrdila jeho odpovědnost za zničení ghetta. Jürgen Stroop byl popraven oběšením v březnu 1952 ve Varšavě.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci