Veliký výtrysk hmoty v blízké galaxii odhaluje detaily vzniku masivních hvězd

Ve Velkém Magellanově oblaku se rodí velká hvězda. A astronomové si na ní hodlají smlsnout

26.01.2018 - Stanislav Mihulka



Odborníci stále přesně nevědí, jak přesně ve vesmíru vznikají masivní hvězdy. Teď jim tuto hádanku pomůže vyřešit objev pozoruhodného velikého výtrysku hmoty, který vyvrhla mladá hvězda. Anna McLeod z novozélandské Univerzity v Canterbury a její tým použili soustavu teleskopů Very Large Telescope (VLT) v Chile, s jejíž pomocí prostudovali hvězdu, která se nachází v blízké satelitní galaxii Velkém Magellanově oblaku a je od nás vzdálená asi 160 tisíc světelných let.

Masivní výtrysk masivní hvězdy

Výtrysk hmoty nese označení HH-1177 a táhne se do vzdálenosti 36 světelných let. Jsou to vlastně dva protilehlé výtrysky, z nichž jeden směřuje k nám a druhý od nás. Výtrysky hmoty mladých hvězd občas ve vesmíru pozorujeme. HH-1177 je ale výjimečný v tom, že je skutečně veliký. Jeden z největších, jaké jsme kdy našli.

TIP: Obří výtrysky a hvězdné tornádo v blízkosti protohvězdy TMC1A

Astronomové jsou nadšeni, protože hoří touhou se dozvědět, jak vznikají velké hvězdy. O vzniku hvězd jako je naše Slunce toho víme poměrně dost. U skutečně velkých hvězd jsou ale naše vědomosti mnohem omezenější. Hvězda s výtryskem HH-1177 má přitom hmotnost asi 12 Sluncí.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Nature

  • Zdroj fotografií

    A. F. McLeod / University of Canterbury


Další články v sekci