Vědci upravil genom sumečků a vložili do nich gen z aligátora

Genetici vložili do genomu sumečků část genu aligátorů. Genetická úprava přináší vyšší odolnost ryb vůči chorobám, a také mnoho otázek.

09.02.2023 - Stanislav Mihulka



Američtí genetici z Univerzity Auburn v Alabamě nedávno vložili část DNA aligátora čínského (Alligator sinensis) do DNA sumečka tečkovaného (Ictalurus punctatus). Nešlo pochopitelně o samoúčelné vědecké hrátky, sumečci získali gen antimikrobiálního peptidu ze skupiny katelicidinů, který hraje zásadní roli v přirozené imunitní obraně proti bakteriálním infekcím.

Stejné peptidy byly nalezeny také u člověka a řady dalších savců, u ptáků, krokodýlů, ale i například u lososovitých ryb. Tyto antimikrobiální peptidy ničí buněčné membrány mikrobů, na které útočí makrofágy a další buňky přirozené imunitní obrany.

Vylepšení sumečci

Vědci pro přenos genu z aligátora do sumečka použili populární genetický editor CRISPR/Cas9. V následných experimentech potvrdili, že editovaní sumečci jsou několikanásobně odolnější (o 100 až 400 %) vůči bakteriálním infekcím a podstatně lépe takové infekce přežívají.

Při editaci gen pro katelicidin umístili do genu pro lutropin neboli luteinizační hormon, který stimuluje činnost pohlavních žláz. Tímto zákrokem badatelé potlačili schopnost reprodukce editovaných sumečků, což je významné pro omezení případné genetické kontaminace, jak u chovných sumečků, tak i u ryb ve volné přírodě.

Geneticky upravené rybí maso

Vědci očekávají, že jejich výzkum podpoří chovy sumečků, kteří jsou zásadním druhem chovných ryb na území Spojených států. V současné době zahyne téměř polovina chovaných sumečků kvůli infekcím a zároveň se mezi rybími patogeny šíří rezistence vůči antibiotikům. V roce 2021 bylo v amerických chovech vyprodukováno asi 140 milionů tun sumečků, především v jižních státech. Sumečci přitom představují přes 50 procent poptávky v USA po rybím mase.

I přes zjevný úspěch experimentu je na místě otázka, zda a do jaké míry je takový postup použitelný i v praxi. Podle genetického odborníka Grega Lutze vůbec není jisté, zda by podobným způsobem mohla vzniknout životaschopná a geneticky zdravá linie (v případě, že by se rybí hybridi byli schopní množit). Existuje také nejistota v otázkách schválení geneticky modifikovaných ryb pro lidskou spotřebu. Přestože vědci, kteří se na experimentu podíleli, by se konzumace jimi geneticky upravených ryb nebáli, míra přijetí takových ryb veřejností zůstává nezodpovězenou a klíčovou otázkou.

TIP: Na stopě neviditelných predátorů: Žraloky prozradila DNA ve vodě

V současnosti je v USA a v Kanadě schválený pro konzumaci pouze geneticky upravený losos AquAdvantage, u kterého byl růstový gen lososa atlantického nahrazený stejným genem lososa pacifického. Proces schvalování trval 11 let a vyvolal řadu kontroverzí, včetně obvinění z nedodržování vlastních pravidel ze strany Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který měl schvalování ve své kompetenci.


Další články v sekci