Vatikánská bazilika svatého Petra: Gigantický chrám Boží
Bazilika svatého Petra je v mnohém jedinečná. Její rozloha přes 20 000 m² odpovídá třem fotbalovým hřištím, přičemž tento chrám představuje vůbec největší křesťanskou stavbu a „domovský“ kostel hlavy katolické církve
Toto velkolepé dílo, jehož fotografie zaručeně nechybí v žádném turistickém průvodci o Vatikánu či Římě, se začalo stavět v roce 1506 za pontifikátu papeže Julia II. Chrám byl dokončen až o 120 let později a nahradil původní baziliku vystavěnou ve 4. století. Tvář mu vtisklo několik slavných architektů – Donato Bramante, Raffael Santi a především Michelangelo Buonarroti.
TIP: Křesťanské památky v Ravenně: Historie v mozaikách
Bazilika je postavena v renesančně-barokním stylu a její největší ozdobu představuje do dálky zářící kopule, jež se výškou 137 metrů a vnitřním průměrem 42 metry řadí k největším na světě. Vysvěcena byla v roce 1629 a stejně jako její předchůdkyně dostala jméno po svatém Petrovi. Mnozí věří, že je tento apoštol a první papež pohřben přímo pod hlavním oltářem.
Fascinující baldachýn
V následujícím půlstoletí přibylo k bazilice monumentální svatopetrské náměstí pod vedením architekta Giana Lorenza Berniniho. Jeho největším dílem je ale třicetimetrový bronzový baldachýn nad hrobem svatého Petra. Soch či obrazů, nad kterými musí divák žasnout, najdete v bazilice desítky. Za zhlédnutí rozhodně stojí slavná Michelangelova Pieta, tedy zobrazení Panny Marie s tělem Krista na klíně po jeho snětí z kříže. Významná je rovněž krypta, v níž se nacházejí hrobky 91 papežů. Ke zdejším zvláštnostem patří skutečnost, že mezi svatými otci je pohřben i český kardinál Josef Beran.