Vakcína proti pásovému oparu zřejmě oddaluje nástup demence

Vakcína, která se používá proti viru planých neštovic a pásového oparu, zřejmě výrazně působí i proti rozvoji demence. Ukázala to rozsáhlá britská studie.

08.08.2024 - Stanislav Mihulka



Vědci už asi 20 let tuší, že očkování proti nejrůznějším infekcím může snižovat riziko demence u seniorů. Tento vztah byl pozorován u nemocí, jako je záškrt, tetanus, dětská obrna nebo chřipka. Britští odborníci nedávno přišli na to, že by v tomto směru mohla být účinná i relativně nová vakcína proti pásovému oparu, která se používá od roku 2017.

Shingrix je vakcína s rekombinantní podjednotkou, která se používá k očkování lidí starších 50 let proti herpetickému viru VZV (Varicella zoster virus), původci planých neštovic a pásového oparu. Toto očkování, které patří k nejdražším v České republice, je pojistkou proti častým dlouhodobým následkům pásového oparu. Jak se nyní ukazuje, přínos tohoto konkrétního očkování je ještě mnohem širší.

Vakcíny proti demenci

Maxime Taquet z Oxfordské univerzity a jeho spolupracovníci analyzovali v souvislosti s demencí přechod z dříve používaného očkování Zostavax na zmíněné očkování Shingrix. Do výzkumu zahrnuli 103 837 lidí, kteří byli mezi říjnem 2014 a zářím 2017 očkováni vakcínou Zostavax a stejný počet lidí, které mezi listopadem 2017 a říjnem 2020 očkovali vakcínou Shingrix. Výsledky následně porovnali s vakcínou proti chřipce a kombinovanou vakcínou proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Závěry svého výzkumu vědci zveřejnili na konci června v odborném časopisu Nature Medicine.

Ukázalo se, že obě vakcíny proti pásovému oparu, tedy Shingrix a Zostavax snižují riziko demence více než další studované vakcíny. Z této dvojice je přitom účinnější Shingrix, který brzdí nástup demence ještě o 17 procent efektivněji než Zostavax. Popsaný vliv byl patrný u obou pohlaví, přičemž výraznější byl u žen, které, jak již zjistil dřívější výzkum, jsou k rozvoji demence náchylnější.

Zatím není moc jasné, jakým způsobem očkování brání vzniku demence. Odborníci se domnívají, že zřejmě nejde o přímou ochranu, ale spíše nepřímý mechanismus. Virové i bakteriální infekce kromě dotyčného onemocnění také nepříznivě ovlivňují imunitní systém a s tím zřejmě také rozvoj demence. Potlačení patogenů očkováním oslabí takové procesy, což zvyšuje ochranu očkovaného před demencí. Zda uvedená teze skutečně platí, by měl prokázat další výzkum.


Další články v sekci