V oblasti venezuelských stolních hor byly objeveny skalní kresby staré tisíce let

Novým lákadlem národního parku Canaima se se mohou v budoucnu stát skalní kresby, nalezené na tomto území.

07.07.2024 - Stanislav Mihulka



Nedaleko na sever od rovníku ve východní části Venezuely se rozkládá překrásný národní park Canaima, jeden z největších na planetě, který je součástí Světového dědictví UNESCO. Jeho největším lákadlem jsou monumentální prastaré stolové hory, plné zajímavých rostlin i živočichů, které se tyčí z tropického lesa.

Tým archeologů nedávno objevil další div, kterým se teď národní park může pyšnit. Nalezli tam dvě desítky doposud neznámých lokalit se skalními kresbami a petroglyfy. Jak sdělil platformě Live Science vedoucí týmu archeolog José Miguel Pérez-Gómez z Univerzity Simóna Bolívara v Caracasu, v Jižní Americe se sice už našly podobné malby, ale tyto nejspíš vytvořila doposud neznámá kultura.

Prehistorické umění v kraji stolových hor

V dnešní době není jasné, jaký byl přesný účel těchto skalních kreseb. „Pro nás je téměř nemožné číst v mysli lidí, kteří žili před tisíci lety,“ líčí Pérez-Gómez. „Nejspíš ale nebudeme daleko od pravdy s tím, že měly nějaký rituální význam.“ Podle něj mohla mít místa s malby pro tehdejší lidi podobný význam, jako mají dnes chrámy.

Stáří nalezených skalních kreseb není známé. Podobné prehistorické umění v sousední Brazílii vědci datovali do doby asi před 4 tisíci let. Pérez-Gómez se domnívá, že by kresby v národním parku Canaima mohly být ještě o něco starší. Více by mohl napovědět další výzkum.

TIP: Venezuelský národní park Canaima: Domovy bohů v oblacích

Badatelé spekulují, že fantaskní krajina dnešního národního parku Canaima mohla být místem, kde se neznámá kultura tvůrců skalních kreseb zrodila. Pak se se mohla šířit na další území, včetně oblastí kolem řeky Amazonky, severovýchodního pobřeží Jižní Ameriky, a také jižní části Kolumbie, kde se rovněž nacházejí podobné skalní kresby.

 


Další články v sekci