V kanadské Arktidě se vytvořila největší hromada naplavených kmenů na světě
V rozlehlé deltě řeky Mackenzie se nachází přes 400 tisíc kmenů převážně smrkového dřeva. Naplavené klády obsahují zhruba stejné množství uhlíku, jaké vyprodukuje za rok 2,5 milionu automobilů.
Řeka Mackenzie protéká severozápadem Kanady, bažinatou krajinou porostlou smrkovými lesy. Díky svému toku o celkové délce 4 241 kilometrů se řadí mezi nejdelší řeky světa. Mohutná delta Mackenzie se nachází za polárním kruhem, na území o rozloze přes 13 tisíc kilometrů čtverečních a ústí do Beaufortova moře v Severním ledovém oceánu. Rozmrzlá je jen od června do září.
Právě v této deltě objevila Alicia Sendrowski z Michiganské technologické univerzity a její kolegové ohromující hromadu naplavených kmenů, která je největší známou hromadou tohoto typu na světě. Pokrývá asi 51 kilometrů čtverečních a tvoří ji asi 400 tisíc kmenů a kusů převážně smrkového dřeva, které sem řeka Mackenzie splavila z okolních lesů. Výsledky výzkumu nedávno přinesl odborný časopis Geophysical Research Letters.
Největší hromada dřeva
Badatelé zjišťovali stáří vybraných kmenů pomocí radiokarbonového datování. Ukázalo se, že nejstarší testované dřevo pochází z roku 690 našeho letopočtu, zatímco nejmladší kus vyrostl v roce 2015. Stáří kmenů v této hromadě je tedy velmi různé a arktické podmínky umožňují, aby se kmeny zachovaly po velmi dlouhou dobu. Zároveň ale vyšlo najevo, že 40 procent kmenů je mladších než z roku 1955. Mnohé klády nejsou podle badatelů vidět, spousta se jich zřejmě nachází v bahně, které lemuje dílčí toky Mackenzie v její deltě.
(foto: Michigan Technological University, Alicia Sendrowski, CC BY-SA 4.0)
Autoři studie upozorňují, že zmíněná rekordní hromada dřeva obsahuje značné množství uhlíku. Odhadují to na minimálně 3,4 milionů tun uhlíku, přičemž celkové množství obsaženého uhlíku může být klidně dvojnásobné. Podle Alicii Sendrowské jde zhruba o stejné množství, jaké vyprodukuje za rok 2,5 milionu automobilů.
TIP: Do Arktidy pronikají ‚tepelné bomby‘, které likvidují mořský led
S postupujícím oteplováním může podle vědců docházet k rychlému rozkladu dřeva a uvolnění uloženého uhlíku do atmosféry. Zároveň platí, že delta řeky Mackenzie je sice druhá největší v celé Arktidě, ale existují i další podobné velké delty, v nichž mohou být podobné „uhlíkové bomby.“ V Arktidě je nejméně 12 řek, jejichž delty pokrývají území větší než 500 kilometrů čtverečních.