V Japonsku byla znovuobjevena vzácná hvězdnatka považovaná za vyhynulou
Zvláštní rostlina hvězdnatka Thismia kobensis, přezdívaná Vílí lucerna, nebyla spatřena od roku 1992. Japonští botanici ale nedávno narazili na její novou populaci…
Jednoděložné rostliny hvězdnatky (Thismia) z čeledi olachanovitých (Burmanniaceae) připomínají spíše plastové hračky nebo ozdoby, než zástupce flóry. Anglicky se jím říká fairy lanterns, což lze přeložit jako „vílí lucerny“. Hvězdnatky jsou z části podzemní mykoheterotrofní rostliny tropů a subtropů, které se více či méně paraziticky vyživují na myceliu hub v půdě. Jde o zvláštní případ mykorhizy (soužití rostliny s houbou), která je v tomto případě mnohem výhodnější pro rostlinu než pro houbu. Tento životní styl vyznávají i další rostliny z čeledi olachanovitých, rovněž některé orchideje nebo třeba některé rostliny z čeledi vřesovcovitých. Mykohetetrofní rostliny najdeme i v české přírodě, jedním ze zástupců mykohetetrofních rostlin je například orchidej hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis).
Znovubjevení hvězdnatky
V roce 1992 byla u japonského města Kobe objevena do té doby neznámá hvězdnatka, která dostala jméno Thismia kobensis. Rostla v malé populaci na jediném místě, které bylo vzápětí zničeno výstavbou průmyslového komplexu. Od té doby byla tato hvězdnatka považována za vyhynulou.
Zhruba po třech desetiletích ale došlo k nečekanému zvratu. Kenji Suetsugu z Univerzity Kobe a jeho spolupracovníci náhodou narazili na novou populaci hvězdnatky Thismia kobensis, která roste v lese u města Sanda, přibližně 30 kilometrů od místa původního výskytu. Jde opět o malou populaci, která je tím pádem kriticky ohrožená. Svůj objev vědci oznámili na stránkách odborného časopisu Phytotaxa.
TIP: Obří ostrovní strašilky, považované za vyhynulé, stále žijí
Znovuobjevená Thismia kobensis je nejseverněji rostoucí známou hvězdnatkou v Asii. Je blízce příbuzná hvězdnatce Thismia americana ze Spojených států, jejíž osud je podobný, jen doposud bez šťastného konce. Americká hvězdnatka byla objevena u Chicaga v roce 1912 a od roku 1916 ji už nikdo neviděl. Vzhledem ke skrytému způsobu života je ale docela dobře možné, že i ona někde v Severní Americe nespatřena přežívá.