V egyptském paláci hyksóských dobyvatelů byly objeveny uťaté ruce
Během hyksóské okupace Egypta byly lidem utínány ruce a následně pohřbívány na význačném místě, pravděpodobně z ceremoniálních důvodů
V první polovině 17. století před naším letopočtem zaplavili Dolní Egypt Hyksósové – semitské kmeny, které přišly z oblasti Levanty, porazili slabou centrální vládu Egypta a následně okupovali deltu Nilu. V její východní části založili mohutně opevněné město Avaris (dnešní Tell-ed-Dabaa), které se stalo jakýmsi hlavním městem Hyksósů.
Hyksósové převládli nad Egypťany mimo jiné i díky svým vojenským schopnostem. Jezdili na koních, používali reflexní luky a zakřivené šavle a měli k dispozici válečné vozy. V Dolním Egyptu založili své vlastní vládnoucí dynastie. Nikdy se nesblížili s egyptským obyvatelstvem a jejich nadvláda, která je klíčovou součástí Druhé přechodné doby Egypta, měla podobu zhruba stoleté okupace.
Ruce z Avaridy
Archeologové během vykopávek v Avaridě, konkrétně v královském paláci 15. dynastie, které proběhly v roce 2011, zaznamenali poněkud děsivý objev. Ve třech jámách na nádvoří paláce nalezli nejméně 12 uťatých pravých rukou, 11 z nich zřejmě mužských a jednu ženskou. Z množství nalezených samostatných prstů lze ale usuzovat, že uťatých rukou tam původně bylo více, přinejmenším 18.
Paleopatoložka Julia Greskyová z Německého archeologického institutu v Berlíně a její kolegové usuzují, že šlo o záměrné a pečlivě provedené amputace. Při oddělení těchto rukou se neobjevily žádné části kostí předloktí. Archeologové si rovněž všimli, že nalezené ruce byly měkké a ohebné. To naznačuje, že ruce byly zřejmě pohřbené ještě před rozvojem posmrtné ztuhlosti nebo těsně po něm, tedy zhruba do jednohu dne po oddělení od těla. Výzkum nedávno publikoval odborný časopis Scientific Reports.
TIP: Statečný faraon Sekenenre Tao II byl surově ubit Hyksósy přímo na bojišti
Badatelé si nejsou úplně jistí, zda nalezené uťaté ruce představují formu trestu nebo zda šlo o trofeje související s vojenským vítězstvím. Greskyová a spol. se přiklánějí k možnosti, že to jsou spíše ceremoniální válečné trofeje, čemuž odpovídá pečlivé provedení i pohřbení na významném místě v areálu paláce.