Úsvit robotických farmářů: Stojíme na prahu čtvrté průmyslové revoluce?

Revoluce v robotizaci klepe na dveře, a některá odvětví už dokonce intenzivně zasáhla. K oblastem, kde jsou její projevy nejvýraznější, patří i zemědělství. Seznamte se s nejzajímavějšími pomocníky, kteří jednou opanují pole, farmy a skleníky

20.09.2016 - Kateřina Vašků



Čtvrtá průmyslová revoluce, na jejímž konci mají vzniknout mimo jiné „chytré továrny“ plně řízené roboty, odstartovala podle odborníků už v roce 2014. Jednou z oblastí, kde by však její dopady asi čekal málokdo, je zemědělství.

Robotičtí farmáři

Farmaření prodělává v globálním měřítku obrovské změny, jež zapříčiňuje celá řada faktorů: Patří k nim zejména stálý růst světové populace, kterou je potřeba nakrmit, soustavný pokles zaměstnanosti v zemědělství, rostoucí průměrný věk zemědělců a v neposlední řadě klimatické změny či stále se zhoršující dostupnost vody.

Na trhu se tak objevuje spousta robotů i technologií, jež precizně a efektivně zvládnou téměř každou činnost, od setí přes zavlažování až po hubení škůdců. Výrobci si od nich slibují především snížení pracovních nákladů až o 30 %, větší bezpečnost i zvýšení výnosů.

O první vlaštovku v oblasti plně automatizovaných farem se má postarat japonská firma Spread, která chce do poloviny roku 2017 otevřít ve městě Kameoka první téměř kompletně automatizovanou farmu na pěstování salátu. Lidé tam budou potřeba pouze k vysazování sazenic; o všechno ostatní – zavlažování, udržování teploty a vlhkosti i sklizeň – se postarají stroje. A podle představitelů firmy převezmou roboti v blízké budoucnosti i poslední činnost zastávanou lidmi. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci