Umělá inteligence je 4× lepší v prognóze u pacientek s nádorem vaječníku

Rakovina vaječníků je šesté nejčastější nádorové onemocnění žen. Britským a australským lékařům nyní s výběrem nejvhodnějšího způsobu léčby pomáhá umělá inteligence

21.02.2019 - Stanislav Mihulka



Navzdory velkým pokrokům ve vývoji technologií a léčebných postupů mají pacientky s pokročilou rakovinou vaječníků nepříliš dobré vyhlídky. Pacientky v I. klinickém stádiu dosahují pětiletého přežití v 70 – 80 %, pacienti ve II. klinickém stádiu v 60 %, ve III. klinickém stádiu ve 23 % a ve IV klinickém stádiu již méně než v 10 %. Je tedy zřejmé, že šance na úspěšnou léčbu do značné míry závisí na včasné diagnostice onemocnění.

Mezinárodní tým britských a australských vědců se nyní do procesu diagnostiky rozhodl zapojit umělou inteligenci. Jejím úkolem je pomoci lékařům analyzovat CT snímky a vybrat nejvhodnější způsob léčby. Badatelé tuto inteligenci vycvičili na CT snímcích a datech ze vzorků tkání celkem 364 žen, které pocházejí z období 10 let.

TIP: Nový pomocník: Umělá inteligence detekuje 97% případů rakoviny prsu

Umělá inteligence přitom hodnotí tvar nádoru, jeho velikost, strukturu, a také jeho genetické charakteristiky. Na základě těchto informací vyhodnotí situaci pacientky a určí její vyhlídky do budoucna. Testování systému ukázalo, že umělá inteligence je v hodnocení prognózy pacientek s pokročilým nádorem vaječníku čtyřikrát úspěšnější než běžné diagnostické metody.


Další články v sekci