U pobřeží Aljašky se skrývá podmořská struktura chrlící vulkanický plyn
Průzkumná mise amerického ledoborce objevila u pobřeží Aljašky geologickou strukturu, která by mohla být podmořským vulkánem v rané fázi zrodu.
Ledoborec USCGC Healy (WAGB-20) je momentálně nejmodernějším a největším plavidlem tohoto typu, jaké mají Spojené státy k dispozici. Operuje ve službách Pobřežní stráže USA a slouží hlavně vědeckému výzkumu. Na palubě se nachází množství vědeckého vybavení a nabízí zázemí až 50 vědcům.
Ledoborec Healy nedávno završil první dvě fáze letošního výzkumného programu 2024 Arctic Fall a momentálně pokračuje v plavbě u pobřeží západní a severní Aljašky. Posádka i vědecké osazenstvo provádějí celou řadu vědeckých pozorování, a také mapují dno Čukotského a Beaufortova moře, kde je ještě mnoho neznámých míst. To přináší zajímavé nové objevy.
Vulkán ve stavu zrodu
Jedním z nich je i objev pozoruhodné podmořské struktury, která se v nepravidelném tvaru tyčí nad mořské dno do výšky zhruba 500 metrů. Jak ukazují data z rozboru vzorků vody na tomto místě, zmíněná struktura zřejmě chrlí do mořské vody vulkanický plyn. Badatelé se domnívají, že by mohlo jít o podmořský vulkán v rané fázi zrodu. Zda tomu tak skutečně je, ukáže až budoucí výzkum.
Ať už je povaha objevené struktury jakákoliv, v současné podobě podle odborníků nepředstavuje hrozbu pro mořeplavbu. Od hladiny ji aktuálně dělí zhruba 1 600 metrů.
„Analýzy sice ještě probíhají, ale už teď je jasné, že jde o vzrušující objev,“ nezastírá nadšení Meghan McGovernová, velící důstojnice výzkumné lodi NOAAS Fairweather, která se podílí na misi s vědci USCGC Healy. „Ukazuje nám, co všechno se může skrývat na mořském dně, obzvláště v málo probádaných končinách, jako jsou tyto.“