Tragédie tří bratrů v Ohiu ukázala, jak jsou nebezpečné jímky

17.08.2021 - Stanislav Mihulka



Před pár dny došlo na jedné farmě v americkém státě Ohio k tragédii. Gary, Todd a Brad Wuebkerovi byli nalezeni v bezvědomí v jímce na hnůj, kde předtím pracovali. Zdravotníci je dopravili do nemocnice, tam ale později všichni tři zemřeli. Vše nasvědčuje tomu, že se jim staly osudnými bakterie v hnoji a toxické plyny, které tam díky těmto bakteriím vznikají.

Hnůj je plný bakterií, které se podílejí na jeho rozkladu. Je mezi nimi mnoho anaerobních bakterií, které svou činností vytvářejí řadu nebezpečných plynů, včetně sulfanu, oxidu uhličitého nebo amoniaku. Tyto plyny mohou ohrozit lidské zdraví a zároveň nahrazují v daném prostoru kyslík, takže není co dýchat.

Smrtící sulfan

Podle americké databáze bezpečnosti v zemědělství NASD (National Ag Safety Database) je z uvedených plynů největší hrozbou sulfan. Pokud se ho člověk nadýchá, dochází k paralýze čichových nervů, takže postiženého již nevaruje charakteristický zápach po zkažených vejcích. Ve vyšších koncentracích přitom může zabít již po několika vdechnutích. Zákeřné je i to, že se sulfan drží při zemi, kde jeho koncentrace postupně roste. 

TIP: Překvapivá recyklace: Britští vědci přišli na způsob, jak využít pivovarský odpad

Podobné fatální nehody se občas stávají. V USA k nim většinou dochází v srpnu, kdy aktivitu bakterií podporuje horké počasí. NASD doporučuje, aby do jímek na hnůj a podobných míst lidé nevstupovali bez dýchacích přístrojů nebo alespoň se spolehlivým testem kvality vzduchu. Rovněž doporučuje, aby lidé na takových místech byli při práci jištěni dalšími lidmi, kteří by mohli v případě potřeby zavolat pomoc. NASD uvádí na svých webových stránkách, že by lidé měli k jímkám na hnůj přistupovat jako ke smrtícím pastem, tedy s maximální obezřetností.


Další články v sekci