10. Ocelový kýč Železná srdce (Fury) | 2014 | ČSFD 76 %
Železná srdce se odehrává v posledních dnech druhé světové války. Režie, scénář (oboje David Ayer) i hlavní role (Brad Pitt) slibovaly úchvatnou podívanou. A tu divák taky dostal v podobě vynikajících bitevních scén a dechberoucích zvláštních efektů. Například souboj čtveřice shermanů s tankem Tiger rozhodně stojí za to. Na druhou stranu film dělá z americké osádky i samotného Pitta takřka neporazitelné vojáky a při závěrečné scéně zůstává rozum stát a neustále se vkrádá otázka, jak to, že 300 Němců vyzbrojených mimo jiné panzerfausty nedokázalo zničit jeden znehybněný tank. (Foto © Sony Pictures Entertainment)
9. Velký útěk Temný úsvit (Rescue Dawn) | 2006 | ČSFD 75 %
Jak uniknout ze zajateckého tábora uprostřed laoské džungle? „Návod“ může poskytnout film Temný úsvit , jenž vypráví příběh amerického pilota Dietera Denglera (Christian Bale). Diváka až mrazí při pohledu na kruté metody brutálních strážců a s hlavním hrdinou prožívá následný útěk. Snímek stojí na výborném Baleově výkonu, jenž je mnohdy na hranicích fyzické snesitelnosti, a za zmínku stojí také hudba zvyšující napětí. Negativně působí snad jen pomalý rozjezd a „slaďácký“ happy end. Dodejme však, že to, jak Temný úsvit dopadne a že se Dengler nakonec dostane do bezpečí, muselo být každému od začátku jasné. Snímek je pouze na anglické verzi Netflixu, takže jen pro jazykově zdatné. (Foto © Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
8. Uprostřed cizí války Mariňák (Jarhead) | 2005 | ČSFD 80 %
Chytlavé dílo Sama Mendese Mariňák nás přenese do Perského zálivu, kde mladý zelenáč Anthony Swofford (Jake Gyllenhaal) bojuje ve válce, které nerozumí. Milovníci černého humoru si přijdou na své, ale snímek představuje válku z jiného pohledu . Bojových scén je v něm jen nezbytné minimum, místo toho se seznámíme s pocity a frustrací amerického mladíka, jenž prosí svého velitele, aby si mohl alespoň někoho zastřelit. Gyllenhaal podal přesvědčivý herecký výkon umocněný výbornou kamerou. Na Mariňákovi je však alespoň v úvodní části vidět, že Mendes se minimálně inspiroval Kubrickovou Olověnou vestou. (Foto © Universal Pictures)
7. V okupovaném Holandsku Riphagen (Riphagen: The Untouchable | 2016 | ČSFD 79 %
Festivalové dílo Pietera Kuijperse není klasickým válečným filmem. Riphagen se odehrává v okupovaném Holandsku a krátce po ní, děj se točí okolo spolupracovníka nacistické SD Andriese Riphagena (Jeroen van Koningsbrugge). Proti němu vystupuje nizozemský policista Jan van Liempd (Kay Greidanus), jenž spolupracuje s odbojem. Kontroverzní způsob vypravování způsobuje, že nejeden divák jistě fandí Riphagenovi, navíc realistické zpracování přímo vtahuje do prostředí plného strachu, kde za každým rohem číhá kolaborant a udavač . A v těchto místech ne vždy vítězí dobro nad zlem… (Foto © September Film)
6. Ztráta iluzí Narozen 4. července (Born on the Fourth of July) | 1989 | ČSFD 79 %
Po Kubrickově Olověné vestě je dalším snímkem z vietnamského prostředí drama Narozen 4. července . Vypráví příběh Rona Kovica (Tom Cruise), jenž se ze zapáleného vlastence ženoucího se do války promění v nesmiřitelného protiválečného aktivistu. O kvalitách filmu svědčí fakt, že získal dva Oskary (režie, střih) a nominaci na dalších šest. Nutno však podotknout, že většina milovníků „válečné klasiky“ bude asi spíše zklamaná, protože samotná akce ve Vietnamu příliš prostoru nedostala. (Foto © Universal Pictures)
5. Když válčí děti Bestie bez vlasti (Beasts of No Nation) | 2015 | ČSFD 75 %
Násilím zmítané země v Africe zůstávají zpravidla „zapomenutým bojištěm“, které se v posledních letech snaží připomínat dramata jako Bestie bez vlasti . To sice vzbudilo rozporuplné reakce, ale jeho silné poselství o zneužívání dětských vojáků a brutalitě vůči civilistům nemohlo nechat nikoho chladným. Surové ztvárnění bojů v jakési africké zemi umocňuje úchvatná kamera Caryho Joji Fukunagavy , jenž zároveň seděl v režisérském křesle. Na diváka při sledování dýchne beznaděj dětí se zbraní v ruce, stejně jako záběry hlavního hrdiny s útočnou puškou AK-47 střídané tím samým chlapcem, zachyceným u rodinné večeře či v kostele. (Foto © Bleecker Street Media)
4. Do války beze zbraně Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (Hacksaw Ridge) | 2016 | ČSFD 83 %
V roce 2016 představil příležitostný režisér a jinak skvělý herec Mel Gibson úchvatné válečné drama Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny , které natočil podle skutečné události. Příběh je o muži, jenž se sice dobrovolně přihlásil do služby vlasti, nicméně odmítl vzít do ruky zbraň. Zpočátku sklízel posměch a šikanu svých spolubojovníků, ale na konci si vysloužil jejich respekt, když je coby zdravotník tahal z pekla krvavé bitvy na Okinawě. Po silném příběhu nabízí Gibsonův film také špičkové zvláštní efekty, které přináší bitvu přímo k divákovi do obyváku. Bitevní scény rozhodně nejsou pro slabé povahy , což ale ostatně ani válka. Velice silně působí na závěr snímku vyprávění muže, jehož příběh posloužil jako námět. (Foto © Summit Entertainment)
3. Nestárnoucí česká legenda Tmavomodrý svět | 2001 | ČSFD 80 %
Snímek Tmavomodrý svět , který pochází z českých luhů a hájů, se může směle měřit se zahraniční konkurencí. V horečkách blouznící politický vězeň a bývalý pilot František Sláma (Ondřej Vetchý) vzpomíná na marodce komunistického kriminálu na léta strávená bojem proti Němcům za druhé světové války. Spolu s dalšími důstojníky čs. armády prchli po březnu 1939 do zahraničí a jako stíhači RAF pomáhali osvobodit okupovanou vlast. Zvláštní efekty diváka rozhodně neurazí, výkony skvělých českých herců působí přirozeně a tvůrci do děje nenásilně zakomponovali také romantickou zápletku. Ale nejlepší recenzí jsou slova bývalého čs. pilota RAF generála Františka Fajtla: „[Film] ukázal věrně tvrdé boje stíhačů Royal Air Force, ale podal i obrázek nádherného přátelství mezi letci. Ten film je velkou satisfakcí pro nás, kdo jsme byli po válce pronásledovaní.“ (F oto © Česká televize)
2. Kubrickův pohled na Vietnam Olověná vesta (Full Metal Jacket) | 1987 | ČSFD 86 %
Druhé místo obsadila, i když jen těsně, Olověná vesta režiséra Stanleyho Kubricka. Kdo by čekal snímek odehrávající se výhradně ve vietnamské džungli plný strhujících zvláštních efektů, bude zklamaný. První půlka děje se odehrává ve výcvikovém středisku americké námořní pěchoty. Kubrick navíc nekladl důraz na bojové scény, ale na psychiku mariňáků vystavovaných od začátku do konce mezním situacím – ať už se jedná o uřvaného sadistického seržanta Hartmana či peklo ostré akce. Filmu by se tam hodilo spíše přízvisko protiválečný, protože ukazuje válku v těch nejzrůdnějších barvách, což je jeho hlavní poselství. Jedinou nevýhodou jsou však také chybějící české titulky. (Foto © Warner Bros.)
1. Peklo v Mogadišu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down) | 2001 | ČSFD 87 %
Mezi nejúspěšnější válečné filmy patří i vítěz našeho redakčního hodnocení Černý jestřáb sestřelen . Film byl natočen podle skutečných událostí, kdy se speciální americké jednotky pokusily počátkem 90. let v srdci Mogadiša unést somálského diktátora. Operace se zvrtla, nepřítel sestřelil dva vrtulníky a pro Američany začal boj o holý život. Přestože zvláštní efekty se mohou z dnešního pohledu zdát trošku zastaralé, i tak se jedná o skvělý divácký zážitek. Skvěle zachycená syrovost městského boje, výborné herecké výkony a úžasná hudba dělá z tohoto snímku nezapomenutelnou podívanou. Celkový dojem snad jen trochu kazí fakt, že na Netflixu je film dostupný pouze v původním znění s anglickými titulky. (Foto © 2001 Columbia Pictures)