Kašel jako obranný mechanizmus: Tanec mezi zrádnými obláčky
Kašlání si obvykle spojujeme s chřipkovou sezonou, astmatem či vážnějšími nemocemi dýchacího ústrojí. Z hlediska šíření infekcí může mít ovšem kašel podle vědců mnohem dalekosáhlejší důsledky, než jsme si dřív mysleli
Kdybyste chtěli jet autem stejnou rychlostí, jakou proudí vzduch při kašli, zcela jistě byste museli překročit limit povolený v obci. Běžná „rychlost kašle“ totiž průměrně dosahuje 100 km/h. A při tom nejprudším kašlání by náš dech předstihl i startující Boeing – jeho rychlost podle vědců šplhá až k závratným 410 km/h.
Zrádné mikromráčky
Před necelými dvěma roky vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) odhalili, že kapičky vylétávající z úst pacienta při kašli dokážou dorazit mnohem dál, než jsme si dřív mysleli. Jednak se pohybují ve skupinách, a navíc uvnitř každého takového „mikromráčku“ cirkulují, takže se nakonec dostanou až do vzdálenosti 70 cm před ústa.
Zmíněné zjištění by mohlo mít v budoucnu nemalý dopad pro mnoho oblastí společnosti. Například architekti a inženýři by měli znovu zvážit návrhy pracovišť, nemocnic či otázku cirkulace vzduchu v letadlech. Ventilace má v souvislosti s nově odhalenou skutečností mnohem větší vliv na nákazu infekcemi, než jsme se dosud domnívali.
Kašel jako obrana
Kašel samotný není nemocí – jde spíš o obranný mechanismus, který pomáhá odstranit z našeho dýchacího ústrojí vše, co tam být nemá: od prachu přes mikroby až po různé výpary či dýmy. Vykašlávání však může často představovat symptom choroby, ať už se jedná o běžné nachlazení, či o závažnější onemocnění. Navíc běžné nachlazení provází jiný kašle než zánět průdušek nebo záškrt, takže zkušený lékař podle pacientova chrchlání“ pozná chorobu. Akutní kašel u infekčního onemocnění obvykle netrvá déle než tři týdny a odeznívá s vyléčením. Kašel přetrvávající víc než osm týdnů označujeme jako chronický, přičemž může signalizovat vážnější nemoc – třeba astma.
Vědci zjistili o kašli i další zajímavá fakta: Například ženy zřejmě kašlou až dvakrát víc než muži, příčinu však dosud neznáme.
víte, že?
Čokoládou proti kašli?
Všechny „čokoholiky“ jistě potěší zpráva, kterou nedávno publikoval profesor Alyn Morice z britské University of Hull. Podle výsledků jeho studie je nejlepším prostředkem pro léčbu kašle právě čokoláda, jež předčí i čaj s medem a citronem. Potvrzují to také další výzkumy, podle kterých potlačuje čokoláda nutkání zakašlat dokonce víc než kodein či jiné medikamenty.