Jako nejkrásnější vrchol Šumavy bývá často označována hora Ostrý, která dominuje severozápadní části pohoří a přímo na německé státní hranici vystupuje do nadmořské výšky 1 293 metrů. Zdaleka nápadný rozdvojený vrch Ostrého uzavírá majestátní partii Královského hvozdu a už dávno byl obdařen několika dalšími názvy.
Pomník vystavený notami
Asi nejznámější je tradiční chodské pojmenování Prsa Matky Boží, inspirované právě dvojicí hrotovitých vrcholků Velkého a Malého Ostrého. Dříve se mu říkalo také Jezerní či Kravařská hora, německý název hory je Osser (Grosser a Kleiner Osser), případně Ossa nebo Ossaberg.
K působivé hoře se váže několik pověstí, z nichž nejznámější vypráví o skrýších „zázračného“ myslivce, jehož neobyčejné střelecké schopnosti prý pramenily ze spojenectví s ďáblem... Prastará pověst světově proslula díky slavné a na světových scénách stále uváděné opeře Čarostřelec, kterou zkomponoval německý hudební skladatel Carl Maria von Weber.
Až do Čarostřelcovy skrýše
Na skalnatý a „jako břitva“ ostrý vrcholek Ostrého se proplétají turistické trasy z obou stran státní hranice. Z českého podhůří je tam nejblíže po modře značené cestě od lesní křižovatky Stateček, kam přijdete buď z osady Hamry, nebo delší trasou od známých šumavských jezer – Čertova a Černého – a kolem romantického vodopádu Bílá strž.
TIP: Česká flóra: Hořká krása horských luk
Oba vrcholy – Velký a Malý Ostrý – jsou zvýrazněny křížem a patří k místům úchvatných výhledů. Na německé straně se v závětří pod vrcholkem Velkého Ostrého skrývá stylový horský hostinec s možností občerstvení a díky otevřené státní hranici se bez problému můžete vydat i na sousední, necelý kilometr vzdálený a rovněž vyhlídkový vrchol Malého Ostrého (Kleiner Osser). Cesta se vine lesním a skalnatým terénem přes úzké mezihorské sedlo, zvané Vlčí propast. A právě v tomto temném zákoutí měl – alespoň podle pověsti – svoje skrýše i tajemný Čarostřelec.