Střípky z bojů nad Vietnamem: Kuriózní letecké operace (1)
Letectvo hrálo od začátku důležitou roli. Američané bitevními útoky a bombardováním podporovali pozemní útvary a nepřítel se jim v tom snažil bránit. Přitom došlo k mnoha pozoruhodným událostem
Dne 9. března 1966 zaútočili Severovietnamci na opevněný tábor v údolí A Shau. Ten se sice nacházel v dosahu amerického letectva, vrstva mraků však téměř znemožňovala leteckou podporu. Přesto odstartovala z Da Nangu bitevní Dakota AC-47, která měla svou mohutnou výzbrojí napadené základně pomoci.
Zuřivý boj o tábor
Jejímu pilotovi se podařilo sestoupit pod mraky a začal nepřítele kropit z kulometů. Za okamžik však střelba ze země utrhla pravý motor AC-47 a letoun havaroval nedaleko tábora. Odpoledne dorazil na ono místo vrtulník, kterému se podařilo vyzvednout tři přeživší členy osádky. Boj na zemi pokračoval celou noc a druhého dne ráno spustili Severovietnamci další útok.
Na pomoc (i přes nevlídné počasí) odstartovaly další bitevníky, tentokrát šlo o šest jednomotorových A-1A Skyraider, vedených majorem Bernie Fisherem. Jeden z nich však dostal zásah do motoru a jeho pilot major Dafford Meyers se ho pokusil posadit nouzově na přistávací dráhu u tábora. Pod břichem letounu však měl stále zavěšenou jednu přídavnou nádrž s palivem. Ta se po nárazu na zem okamžitě vzňala a skyraider se jako hořící meteor řítil po ploše a zastavil se až o násep za přistávací dráhou.
Pro kamaráda pod palbou
Pilot naštěstí zůstal nezraněn. Rychle se odpoutal a doběhl k zarostlému příkopu nedaleko vraku jeho stroje. Z tábora pro něj vyrazili američtí vojáci, nepřátelská palba ale většinu z nich zabila a zbytek donutila zalehnout. To vše však ze vzduchu sledoval velitel bitevníků major Fisher a nehodlal svého spolubojovníka nechat nepříteli.
Vysunul podvozek a začal přistávat na letiště – přímo doprostřed bitevní vřavy, což se mu skutečně podařilo. Otočil svůj stroj a začal hned rolovat ke startu. Meyers se zatím rozběhl jako o život. Major Fisher otevřel kabinu, vtáhl ho dovnitř a šťastně odstartovali. Letoun mezitím „schytával“ další a další zásahy od nepřítele. Přesto však nakonec nabral výšku a oba je donesl do bezpečí. Fisher za tento hrdinský čin obdržel 19. ledna 1967 z rukou prezidenta USA nejvyšší americké vyznamenání – Kongresovou medaili cti.
Andula ve válce
Severovietnamské letectvo se během celé války hlavně snažilo bránit bombardování vlastních pozemních cílů, občas se ale i samo pokusilo o útok na Američany. Použilo k tomu několikrát velmi neobvyklé stroje. U transportního 919. leteckého pluku létalo několik dvouplošníků Antonov An-2, u nás dobře známých pod přezdívkou „andula“. Právě s jejich pomocí se začátkem roku 1968 pokusili severní Vietnamci zaútočit na základnu taktické letecké navigace umístěné vysoko v horách na území Laosu.
Ta odtud ,,nahlédla“ až 500 km nad severovietnamské území a sloužila k navádění amerických letadel. Během průzkumných letů si oblast nejdříve pečlivě zmapovali a 12. ledna krátce před polednem vzlétly čtyři An-2 k riskantnímu bitevnímu náletu. K tomu nesly neřízené rakety UB-57 a po třech velkorážních kulometech. K cíli dorazily jen tři z nich, jejich piloti se ale vrhli odvážně do útoku, při kterém na americkou základnu vypustili všechny rakety a potom ji ještě ostřelovali z kulometů.
Žádné velké škody se jim ale nepodařilo způsobit a stanice ještě ten samý den obnovila provoz. Hůře se však vedlo útočníkům, protože po odletu od cíle je napadl vrtulník UH-1 Huey! Vzájemný střet dopadl lépe pro osádku americké helikoptéry. Po divokém manévrování a mnoha inkasovaných zásazích se dva An-2 nakonec srazily a všichni severovietnamští letci na jejich palubách zahynuli.